logoloji iyi tasarım
Nereden Nasıl Başlanır
maskot tasarımı
Maskot Oluşturma

Logo Tasarımında Ölçü ve Kurallar

Logo tasarımı yapılırken ve yaptırılırken dikkat edecek önemli kuralları, ölçü ve detayları özetle burada toplamaya çalışacağım.

Logo tasarlarken dikkat edilmesi gereken kurallar
Uyulması gereken ölçüler
Logo tasarımında başarı için altın kurallar
Logo hangi programlar ile tasarlanır?
Logo nasıl değerlendirilmeli?

Logo tasarlarken dikkat edilmesi gereken kurallar

Grafik tasarımın çoğaltılabilir öğelerinin başında yer alan logo tasarımı, her yerde, her türlü teknikte çoğaltılabilir olmalıdır. Serigrafi, yazıcı çıktısı, folyo kesim, kabartma, matbaa uygulamaları, dijital baskılar, televizyon ve internet… Logo tasarımı kullanılacak dağıtım araçlarına mutlak suretle uyum sağlamalı ve aslını bozmamalıdır. Bunun için logo kesinlikle vektörel olmadır.

Logo tasarımı yapılırken yapılacak logonun neyi anlatması gerektiği, neyi temsil edeceği planlanmalı ona göre eskizler hazırlanmalıdır.

Örneğin tavukçulukla uğraşan bir firmaya logo tasarlamaya başlayalım.

Firmanın verilerini özelliklerini ve detaylarını iyi incelemeli hedefimizi ona göre belirlemeliyiz.

Firma adı : TAVUKÇU
Firma alanı : Tavuk üretimi ve yumurta dağıtımı yapıyor. Öncelikli amaç tavuk etini vurgulamak yumurta ikinci planda

Bölge ve Satış ağı : İç Anadolu bölgesi başta olmak üzere bölgesel üretim yapıyor. Türkiye ve dünyaya henüz açılmamış ilerleyen aşamalarda market odaklı satışlara başlayacak

Firmaya ait özellikler: iki ortak, logonun eğlenceli olmasını istiyorlar… gibi.

Bu tür öğeler çıkış noktalarını bulmamıza yardımcı olacak ve fikir konusunda yoğunlaşmamızı sağlayacaktır.

Sonraki adım eskiz çalışmalardır. Eskiz çalışmalarda çizimler, çıkış noktaları somutlaştırılarak çizimler oluşturulur, bu çizimlerin hoşa giden yerleri kullanılır.. Tasarımlar oluşturulmaya çalışılır.

Ana form oluşturulduktan sonra oluşturulan formlar vektörel hale getirilerek renk seçimleri yapılır. Renk seçimleri markanın amacına göre değişebilir. Satış artırma amaçlı kırmızı, güven sağlamak amaçlı mavi, hareket ve dinamiklik sağlamak amaçlı turuncu tercih edilebilir.

Mesela biz tavuk logosu yaptığımız için turuncu / kırmızı / siyah uyumunu kullanabiliriz.

Tavuğun gagasında bulunan gülünün kırmızını,

Yumurta turuncu – sarısı, hatta beyazı üzerinde turuncusunu,

Siyah renkle ise bu renkler üzerinde hakimiyet kurucu ve dengeleyici olarak tiporgrafiyi tercih edilebiliriz. Önemli olan renk kullanırken, rengin neden tercih edildiğini doğru ve mantıklı bir şekilde açıklayabilmektir.

Tasarım yapıldıktan sonra uygun tipografi seçilerek, yada özel bir tipografi tasarlanarak logoyla uyumu sağlanır. Font seçiminde olabildiğince uygulanabilir, okunmayı akılda kalıcılığı artıran, tırnaksız (sans serif) fontlar kullanılmalı. Çünkü tırnaksız fontlar (aril, helvatica vb.) özellikle okunma esnasında harfleri vurgular ve markayı akılda tutar. Tırnaklı fontlar (times new roman vb.) kitap, gazete gibi yazıların devamlılık sağladığı metinlerde kullanılmalı.

Örnek çalışma düzeni için aşağıda sevim iç çamaşırları adına oluşturulmuş demo tasarımların aşamalarını inceleyebilirsiniz.

Uyulması gereken ölçüler
Logo tasarımlarında belli bir ölçü sınırı yoktur. Bunun yerine oran orantı kullanılarak X yada Y değerleriyle logoyu geometrik yapılarda çözümlemek daha doğru olur. Örneğin 1/3 -1/2 gibi yazının logoya, logonun yüksekliğinin genişliğe oranı.. Önemli olan logonun her alanda güzel ve kararlı durmasını sağlamaktır.

Logo tasarımında başarı için altın kurallar

Bir logonın öncelikle negatif – pozitif uygulamasının yapılması gerekir. Logo sadece siyah, yada sadece beyaz olduğunda da özelliğini kaybetmemeli! Renk geçişlerine degradelere girmeden logoyu yalın haliyle tasarlamak gerekir. Daha sonra ihtiyaç duyulduğunda efektlendirilebilir, yada üç boyutlu hale getirilebilir. Ama logonun özü en sade hali vektörel , negatif-pozitif uyarlanabilecek hali olmalıdır.

Logo hangi programlar ile tasarlanır?

  • Adobe Illustrator; vektörel
  • Macromedia Freehand; vektörel
  • Adobe Photoshop; Pixel tabanlı, Path özelliği uygulanırsa vektörel
  • Corel; vektörel.

Tavsiye edebileceğim programlardır.

Logo nasıl değerlendirilmeli?

Logo değerlendirmelerinde şu kriterler mutlak süretle sorgulanmalıdır.

Sadelik / yeterince sade mi?
Anlaşılabilirlik / bakıldığında ne olduğu, neyi temsil ettiği anlaşılıyor mu?
Okunurluk / marka kafa karışıklığına sebep olmadan düzgün okunabiliyor mu?
Markayı temsili / ürünü veya hizmeti hatırlatıyor mu?
Özgünlük / tasarım yeterince farklı ve diğerlerinden ayrı mı?
Uygulanabilirlik / basılı ve görsel metaryallerde uygulama problemi oluşturur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Logo Tasarımında Ölçü ve Kurallar

logoloji

2000 yılında başlayan grafik tasarım hayatımız, logo tasarımı başta olmak üzere diğer grafik tasarım hizmetlerini verdiğimiz Logoloji ile devam etmekte. Özgün tasarımlar, farklı fikir ve uygulamalar ile "işine kıymet verenler için" buradayız.

Tasarım Çalışmalarımız