Nereden Nasıl Başlanır

Bir çok forumda ve aldığım maillerde, logo tasarım için ön bilgi için bilgi isteniyor. Nacizane bu konulara değinmeye çalıcacağım.

Logo tasarımına başlamadan önce elinize kareli bir defter yada kağıt alarak, öncelikle neyin logosunu yapacaksanız onunla ilgili metaryelleri göz önüne getirin..

Örneğin bir fırın logosu yapacağız.. Kendinize sorular sorun fırın ile ilgili aklınıza geleleri yazın..

“ekmek, ateş, buğday, un, su, sıcaklık, duman, turuncu … vb” gibi.

Çünkü bunlar bizim anahtarlarımız olacak. Eğer yapılacak logoda yöresel değerler yansıtılmak isteniliyor ise bunu iş verenle görüşmeniz ve tioları almanız size zaman kazandıracaktır. Nedir yöresel değer dediğimiz şey? Örneğin Kayseri – Erciyes Dağı, Nevşehir – Kapadokya, Antalya – Portakal vb.

Bu listelemeyi yaptıktan sonra, anahtarlar ışığında eskizler ( deneme el çizimleri) çizin. Bu aşamada logonun ana fikrini belirleyip, logo formunu oluştururuz.

Aklımızda form oluştuktan sonra, bize gerekli olan şey;

Adobe İllustrator
Freehand
Corel gibi vektör tabanlı programlar. Photoshop ile de logo yapılabilir bunun için PEN TOOL aracını kullanarak vektörel tabanlı çizimler yapmalısınız.

Renk seçerken uyuma, özen gösterin. Bazı renklerin bir arada kulanılması tezatlık oluştururken, bazı renklerin uyumu daha hoş gözükür.

Renk seçimlerinde ikinci bir nokta da, yapılan logonun hangi sektör olduğu.. Mesela büyük şirketler parlement mavisini çok kullanırken, yiyecek şirketleri kırmızı kullanır. Bunun sebebi ise renklerin psikolojik etkilerindendir. İnternette aradağınızda bununla ilgili bir çok kaynak bulacaksınız.

En son logomuz bittiği zaman; logoya uygun tipografi (font) seçimi yapılarak uyumlu hale getirilir.

Kısaca logo tasarım yukarıda özetlediğim şekilde yapılabilir :)

Kategori : Amblem / Logo

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..