Maskot Oluşturma

Maskot tasarımları logo tasarımlarına nazaran daha zahmetli ve çok daha farklı bir uğraştır. Anatomi, teknik ve soyutlama bilgisi gerektir.

Maskot tasarımı oluşturulurken, oluşturulacak maskotun çıkış noktalarını şöyle özetleyebiliriz

 1. Maskot, markanın yaptığı işle alakalı insan olabilir;
  İnşaat ustası, tamirci, doktor, oyun oynayan çocuk, süper kahraman gibi..
 2. Maskot, herhangi bir hayvan figüründen etkilenebilir
  Kanguru – sepet, fil – büyüklük, zürafa-uzun, maymun – hareketli, yunus – akıllı gibi.
 3. Maskot, markayla ilgili aletten üretilebilir
  Makas, araba, uçak, bilgisayar, robot, kalem gibi.
 4. Maskot, herhangi bir soyutlamadan yola çıkılarak yapılabilir, bu tür çalışmalarda illaki bişeye benzetmeksizin, direkt olarak markayı kişilikleştirme çabası güdülebilir. Örneğin son zamanlarda televizyonlarda bolca gördüğümüz mikrop karakterleri, pikaçu, pokemon gibi çizgi filmler gibi.

Maskot yapılacak markanın yapısına göre, oluşacak maskotun karakterin huyunun, suyunun özelliklerinin, tipinin belirlenmesi ve tasarım aşamasını hızlandıracaktır.

Örnek maskot tasarımı çizimlerini inceleyelim.

Maskot tasarım aşamaları

Maskot çizim tekniklerini iki boyultu, üç boyutlu ve flash animasyonlar diye ayırmamız mümkündür. Hatta işi bir adım daha ileriye götürerek, kıyafet şeklinde giyilebilir kostüm hale de sokabiliriz. Bu uygulama mağaza ve tiyatrolarda çok çok kullanılan bir yöntemdir.

Maskotun logoya nazaran en büyük artısı, markayı konuşturması, onu kişiselleştirerek, potansiyel müşteriyi karşılaması ve uğurlamasıdır. Akılda kalıcılığı fazla olup, uygulamalardaki çeşitliliğiyle daha eğlencelidir.

Logoloji profesyonellikle yapılan bir maskot tasarımı; logo tasarımından her zaman daha avantajlıdır.

 

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

 • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

 • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

 • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

 • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..