Bu yazıda logo tasarımı neden önemli, nelere dikkat edilmeli, logonun marka için önemi gibi bazı soruları basite indirgeyerek yanıtlamaya çalışacağım.

Çoğunlukla gözlemlediğim sorunlardan birisi iş kuranların logo tasarımı hususuna çok fazla dikkat etmemeleri. Daha sonra nasıl olsa değiştiririm, çok mühim bir şey değil gözüyle bakmaları. İş böyle olunca kartvizitte farklı, faturada farklı, web sitesinde hatta sosyal medya hesaplarında farklı bir çok logoya sahip olmaları :)

Logo Tasarımı Neden önemli

Logo Tasarımı Neden Önemli?

Markayı akılda tutmak bilinirliktir. İyi bir ürününüz olsa dahi ürünü akılda tutamadıktan sonra, acaba neydi geçenki aldığım ürün diye raflarda kendinizi arattıktan sonra kalitenin bir anlamı yoktur. Çünkü kaliteli olduğunuzu bilinçaltına yada hedef kitlenize hatırlatacak bir imge, amblem, logo veya görsel algınız yok. Bulunamıyorsunuz! Bu yüzden logo / görsel tasarım ÇOK MÜHİM. Sonraya bırakılacak bir iş değil.

Peki ne yapmalıyım?

Logo öncelikle güven vermeli ve markanın yüzü olmalıdır. Farklı yerlerde farklı şekilde sunulan marka yüzü, sizi arayanların zorlanmasına sebep olur. Basit bir örnektir; dükkan camekanını farklı renkle değiştiren bir yer gördüğümüzde “acaba, sahibi el mi değiştirdi” sorusunu sorarız. Bu yüzden işe başlamadan ilk adımı nasıl atacağınız logonuz, renginiz, yazı karakteriniz hatta kullanacağınız temel çizgiler… Hepsi önemli.

İlk adımı sağlam atmak, temeli iyi kurmak ilerde yapılacak değişiklerin önüne geçecek. Yapılan kartınız, ambalajınız hatta tüm konseptiniz buna göre tasarlanacak. Belki renk ile belki kullandığınız görsel ile tanınacaksınız. Her yerde farklı bir kullanım olmadığı için bilinçlerde belli bir yapı ile tutulacaksınız.

Bu yüzden Logo Tasarımı Önemli

Logo tasarımını ilk aşamada emin ellerde hazırlatmalı, özgün ve iyi bir tasarım sahibi olmalısınız. Her bireyin tasarımdan anlama gibi bir şansı olmadığından işi lütfen emin ellere bırakın. Logoloji’yi tercih edin :) Logo tasarımı teslimi aşamasında mümkünse logo sunumu esnasında neyi nasıl kullanacağınızın örneklemesini istemelisiniz.

Biz müşterimize logo tasarımı hazırladıktan sonra kartta, antetli kağıtta, ambalaj, araç veya kullanım alanına göre tabelalarda bile nasıl duracağını uygun örneklerle sunar, bunları teslim dosyasında da ek olarak veririz.

Yani sizin için hazırladığımız sadece logo tasarımı değil, logo – marka – şirket ruhudur. Temsil gücüdür. Bu temsiliyetin uygulama aşamasında kullanılabilecek her uygulamada kusursuz durmasıdır. Bu duruşu logo tasarım aşamasında düşündüğümüzün göstergesi olarak da görsel dosyaları sunmaktan kaçınmayız. Bu markanın sağlığı için çok önemlidir.

İşi bilene bırakın!

Diğer bir mevzuda bilmediğiniz konuda bilmişlik yapmamak. Hayatımızın her alanında çok önemli olan bu tür bir tutumla yaklaşmamak. Tasarım konusunda da aynı şekilde.

Logoloji olarak fikirlerinize talep ve görüşlerinize değer veririz. Fakat işin iki tık yukarı, bir tık aşağı çek boyutunda kesinlikle duramayız. Tasarım anlamında uygun olmayan ve içimize sinmeyen hiç bir tasarımı tercih olarak müşterilerimize sunmadık, sunmayız.

Logoda çoklu sunum yapmak, logodaki rengi fontu değiştirerek bakın biz sizin için çok çalıştık reklamlarını yapmayız. 10 tane de çalışsak 50 tane de çalışsak, içimize sinen, seçtiğimiz logo tasarımı sunar, işte bu deriz :)

LOGO ÖNEMLİDİR

Bu yazımızda logo tasarımı neden önemli sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmaya çalıştık. Markanız büyüdüğünde; ileride daha fazla masraf açmamak, iyi bir marka hikayesinin karakterlerini iyi belirlemek için logonuza karar vermeden bize danışın :)