Logo Tasarımının Önemi

Logo tasarımının önemi ve gerekliliğini yeni yeni kavramaya başlayan bir toplum olarak çoğumuzun önemsemediği bazı noktalara değinmek istiyorum.

Logo tasarımı = firmayı en soyut, en basit şekilde anlatacak grafik unsurudur.

Logo tasarımının allı güllü, çok parçalı olmasını lütfen istemeyiniz, çünkü ne kadar parçalı ve çok öğeli logoya sahip olursanız tasarımların uygulaması da bir o kadar zor olacaktır.

Logo ve amblem yapılırken dikkat ettiğimiz en önemli ölçü, logonun orjinal vektörel halinin, yaklaşık 1,5*1,5 cm boyutlarına küçüldüğünde bile ayrıntılarının kaybolmaması, büyük halinden hiç bir şey kaybetmemesidir. Çünkü bir logo tasarımı 10 metrelik bina, araç giydirme tasarımına uygulanabildiği gibi, yakanıza astığınız rozete de  uygulanabilmeli.

Logo tasarımında önemli diğer bir detay, logonun orjinal halinde renk geçişleri / degradeler kullanmayınız. Unutmayın bir logo hem siyah beyaz, hem tek renk basılabilmelidir.

logo tasarımı ve logo tasarımının önemi

Logo tasarımı; oluşum süreci ve muhteviyatı bakımından değerlendirildiğinde, oldukça zordur. Uzun bir kompozisyon yazarak kendinizi anlatan onlarca cümle kurmanız; yediğinizden içtiğinizden tutun sevdiğiniz takıma, sevdiğiniz yemeğe, küçüklük anılarınıza, annenize babanıza, hatta ilk aşkınıza kadar anlatmanız, evcil hayvanlarınızı bile bu tasvire dahil etmeniz, moda stilinizi, marka takıntınızı anlatmanız mümkün olabilir.

Fakat logo tasarımında yaptığınız işi soyutlaştırmak, ufak bir çizgiye bile anlam katmak, hedefleri, düşünceleri, yapılan işi her şeyiyle logoya sığdırmak ve bunu yaparken de estetik kaygılar taşıyarak logo tasarımından sanat eseri oluşturmak zorundasınız. Bu yüzden iyi bir logo tasarımı çok ama çok önemlidir.

Bir örnek vereyim. Pirelli. Dünyaca bilinen en büyük lastik markalarından olan Pirelli logosu. Ben ilk öğretim yıllarındayken Pirelli’yi Firelli diye okuyordum :) F ve P arasındaki benzerlik, P harfinin lastikle birleştirilerek uzatılması maalesef logo tasarımını bir kaosa sürüklemiş.

Logo öncelikle misyonunu tamamlamalı, markayı okutturup, akılda bırakmalı. Yoksa yapılan tasarımın güzel olması hiç bir şeyi ifade etmez.

logo neden önemli

Ama ucuz logo istiyorum, bütçem az.

Kusura bakmayın, istediğiniz ucuz iş size kliparttan toplama logolar, farklı müşteriler için farklı amaçlarla çalışılmış logolar yığıntısı olarak geri dönecektir. Logoloji olarak fiyatlarımızı profesyonel bir çalışmanın hak ettiği düzeylerde ve müşterilerimizi üzmeyecek seviyelerde tutmaya özen gösteriyoruz. Benzersiz bir logoya sahip olmak bilinç ve emek gerektirir.

Logonuz sizin nüfus cüzdanınızdır. Her yerde bununla tanınmalı, bununla bilinmelisiniz. Kimi yerde A markası, kimi yerde B markası zannedilmenize neden olacak tasarım ve tasarımcılarla çalışmak, yaptığınız işi ve marka değerinizi riske atacaktır.

Logoloji olarak yaptığımız çalışmaların her yönüyle arkasında olmaya devam ediyoruz. Portföyümüze bakarak yaptığımız işlerin sebeplerini, amaçlarını, yapılan logo tasarımının neden, hangi sonuçlarla yapıldığını okuyarak, daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Logo tasarımının önemi tartışmaya kapalı olup, markalar için hayati önem taşımaktadır.

Not: logoloji.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..