Maskot Tasarımı ve Karakter

Maskot tasarımı diğer bir deyişle de karakter oluşturmak logo tasarımlarını hazırlamaktan çok daha farklıdır. Maskotlar kullanım açısından avantajlıdır. 

Karakter tasarımlarında markayı canlandırma şansımız olur.

Başarılı bir şekilde kişiselleştirilmiş mimik ve hareketleri, sevimliliği, uygulanabilirliği, özellikle dikkat çekiciliği sayesinde markanın ve ismin akılda kalmasını kolaylaştırır. Fakat tasarım sürecinde marka - maskot ilişkisi iyi analiz edilmeli, bu yönde kararlar verilmelidir. 

Logoloji olarak hazırladığımız karakter tasarımları vektörel ve iki boyutlu çizimler olup, baskı esnasında büyültme, küçültme hatta uygulama problemleri çıkarmazlar. İster 1 x 1 cm isterseniz 5 x 5 m alanlara rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Vektörel Maskot Özellikleri

Logoloji olarak bizim hazırladığımız maskot tasarımları 2 boyutlu vektörel tasarımlardır. Matbaa baskısı, dijital baskı veya ufak alanlarda kullanım gerektiğinde herhangi bir sorun olmaksızın uygulanabilirler. 

Tasarımlar eskiz / taslak çizimler onaylandıktan sonra Illustrator, freehand gibi vektörel tabanlı çizim programlarında dijital hale getirilir, elle çizim esnasında oluşan anatomik hatalar giderilir, hatlar daha da belirgin hale getirilir. Gerekli font ve yazı karakterleri ayarlanıp, maskot tasarımının standart kullanımına karar verilir. 

Bazı karakterlerin küçük kullanımında algı bozulması yaşanmasın diye sadece belli bir bölümü de kullanılabilir, örneğin kafa, yüz, göz gibi... 

Maskot tasarımı çalışmasının teslimi sırasında bu tür detayları belirtiyor, kullanımlarını her alana uygun şekilde hazırlayarak teslim ediyoruz. Üstelik maskotun anatomik yapısına bağlı olarak 2 - 5 adet hareket ve mimiklerini ücretsiz olarak sunabiliyoruz.

Karakter / Maskot Tasarımı Proje Örnekleri

 • zamane sahafı kitap satış sitesi maskot tasarımı
  Zamane Sahafı İnternet üzerinden kitap satışı yapar. E-ticaret sitesi için hazırladığımız sahaf / kitap maskot tasarımı, kitapçı maskotu için sevimli bir karakter hazırladık.
 • abartiyoruz com sevimli web site maskot tasarımı
  Özellikle bizim için öncelikli olan yüz ifadelerinin, küçüldüğünde bile net bir şekilde görülmesi oldu. Bu yüzden sevimli maskot tasarımının büyük bir kafası ve yüzü olması gerekiyordu. […]
 • sms pizza mouse maskot tasarımı
  İnternet üzerinden pizza, hamburger ve fastfood sipariş alan ve bunu genel bir web satış ağına dönüştüren SMS Pizza için mouse soyutlamasından oluşturduğumuz maskot tasarımı. Web sitesinin […]
 • kaycim çim adam maskot tasarımı
  Kayçim için tasarladığımız çim adam maskot tasarımı, maskotu Kayseri bölgesinde faaliyet gösteren Kayçim firması, tohumlu toprak örtüsü ve çimleme alanında faaliyet göstermektedir. Markanın gerek uygulamadaki farklılığı […]
 • bayvending otomat maskot tasarımı
  Baykara firmasının ürün markası Bayvending otomat makinesi için maskot tasarımı, vending maskotu Oyuncak otomat makineleri üreten Baykara firmasının oluşturmuş olduğu alt marka Bayvending için hazırladığımız maskot […]
 • mia stilo kids bebek mağazası maskot tasarımı logosu
  Mia Stilo Kids bebek ürünleri satış mağazası için logo, maskot, kurumsal kimlik ve ambalaj tasarımı, bebek mağaza logosu Mia Stilo Kids; bebeklere hitap eden, bebek – […]
vektörel Maskot tasarımı çizgisel görünümüvektörel maskot tasarımı renklendirilmiş görünüm

Neden Vektörel Maskot Tasarımı?

3 boyutlu programlarda çizilen tasarımların gerek çoğaltım, gerekse hazırlanması meşakkatli bir işlem gerektirdiğinden, vektörel tasarımları daha çok tercih ediyoruz. 

Bizlere uygulama, baskı ve çoğaltma açısından pek çok kolaylıklar sağlıyor.

Maskot Tasarımı ve Karakter kullanım örnekleri

Maskot tasarımı konusunda ülkemizde akılda kalan örnekleri paylaşmak isteriz. Bu maskotlar farklı teknik ve programlar ile hazırlanmış olsalar bile maskotun kullanım avantajlarını gösterebilmek adına çok faydalı olacaktır. maskot tasarımı örnekleri Dalin reklamlarının vazgeçilmez Sarı Civcivleri. Migros'un Yeşil Kangurusu, Cheetos çerezlerinin Jaguar'ı Michelin lastiklerinin, Lastik Adamı iyi maskot örnekleridir.

Maskot Tasarım Aşamaları

Maskot tasarımı logo tasarımından farklı bir süreçte ve yapıda hazırlanır. Oluşturulacak olan ürün karakterini belirlemek, ona göre anatomik yapı ve stilistik çizgilere karar vermek gerektiğinden, grafik tablet eskizlerine başvururuz. Genelde tasarımları oluştururken aşağıdaki süreçleri izleriz. maskot oluşturma aşaması incele

Maskot Tasarım Süreci

1Ön Görüşme ve Tanımlama

Ön Görüşme ve Marka Tanımlama

Her tasarım sürecinde olduğu gibi çalışılacak proje ilgili genel bilgiler, detaylar, maskotun genel özellikleri, aranan nitelikler; işveren ile karşılıklı konuşularak netleştirilir. Konseptin kapsamı, hedefleri ve temel yapısı saplanır.

Logo tasarım sürecinden maskot'un farkı, genel özelliklerini belirledikten sonra işin anatomik ve yüz ifadelerinde bizim sorumluluk almamızdır.

Bu aşamada maskotun nasıl bir anatomik özellikte olacağı, cinsi (hayvan, eşya, çocuk, genç, yaşlı, erkek, kız vb.) netleştirilir. Ön görüşme aşamasında elde edilen fikirler maskotun genel yapısını belirler.

Maskot tasarım ve karakter oluşturma hizmetimiz için ödeme nakit veya 1+1 (iş başı ve iş teslimi) şeklinde alınır. Tasarım aşamalarının hangi tarihler arasında ilerleyeceğine ve yaklaşık teslim tarihine dair mutakabat sağlanır. Süreç ödemeyi takip eden günden itibaren başlar.

 • Araştırma ve Ön Sunum Ön görüşmede elde edilen bilgiler ışığında maskotun nasıl olması gerektiği taslaklaştırılır.
 • Rakipler, yapılmış çalışmalar, olabilecek çalışmalar, sektördeki örnek karakter tasarımları irdelenir.
 • Ön görüşmede konuşulan detaylar taslak haline getirilir.
2Taslak Oluşturma

Karakterin Çizim ve Taslak Çalışmaları

Maskot tasarımının genel özellik, anatomik yapısı, yüz ifadeleri, duruş ve logotype ile ilişkisini el çizimleri / taslak oluşturarak yaparız. Bu aşamada ana fikir üzerinden farklı çizimler hazırlayarak TASLAK HALİNDE müşterimize sunarız.

Gelen talep ve istekler üzerine değişiklikler yapar, gerekirse yeni maskot çizimleri üzerinde eskizler yaparız.

Genel hatlar oluşturulup, maskot somut hale geldikten sonra işi detaylandırarak, maskota grafik özelliği kazandırmak için vektörel çizim aşamasına geçeriz.

3Vektörel Maskot Çizimi

Vektörel Çizim Aşaması

Maskot tasarımının kağıt üzerinden alınıp dijital ortama aktarılması oldukça zor bir iştir. Bu aşamada el ile taslak olarak çizilmiş karakter tasarımı taranarak bilgisayara aktarılır. En ince detayına kadar vektörel hale getirilir.

Anatomik düzenlemeler ve baskıda oluşabilecek teknik hataları temizlemek adına tüm detaylı çalışmalar tarafımızdan titizlikle yapılır. Renk, duruş, kullanım ve logotype ile maskot ilişkisi kurallara bağlanarak varyantlar hazırlanır.

Maskot tasarımı projelerimizde hazırlanan maskotun genel özellikleri, anatomik yapısı ve çizim zorluğuna bağlı olarak farklı adetlerde farklı maskot duruş ve ifadelerini ücretsiz olarak sunabilmekteyiz. Ayrıca farklı özellikte maskot duruş ve ifadelerini karşılıklı belirlenen ücret dahilinde hazırlayabiliriz.

Vektörel maskot tasarımları deforme olmaz ve her ortamda baskı ve dijital yayına uygun formatta hazırlanır. Maskot tasarımı hazır olduğunda bazı denemeler yapmak, maskotun kullanım alanlarında nasıl olabileceğini göstermek adına mockup uygulamaları ile müşterimize sunum hazırlar, gerekli bilgileri teslimattan önce veririz.

Onay ve kontrol aşamasından sonra da Logoloji kalitesinde bir maskot sahibi olursunuz.

4Teslim Edilen Dosya Uzantıları

Maskot Tasarımı Dosya Formatları

Maskot dosya türleri, grafik sanatların yapısı gereği elektronik ortamlarda aynı standartlarda açılabilir olmalı. Biz bu yüzden evrensellik yakalamış dosya uzantılarını kullanırız. Üstelik renk değerlerinde bozulma yaşanmaması için Pantone / CMYK / RGB renk yapısını sayısallaştırarak, değerleriyle birlikte teslim ederiz.

Vektörel formatlara uygun olarak hazırladığımız dosyalar tasarım programlarıyla uyumlu şekilde her ortamda açılabilir. Matbaa, dijital baskı ve web ortamlarında rahatlıkla kullanılabilir. Herhangi bir bozulma ve deformasyona uğramaksızın uygulamaları hazırlanabilir.

Maskot tasarımların negatif pozitif kullanımı, zeminli zeminsiz uygulamaları, tek renk ve amblem olarak kullanımları gibi bir çok farklı kullanım halleri size teslim edeceğimiz dosya içerisinde standarttır.

Teslim dosyasında gelecek dosya türleri; Freehand, illustrator EPS (corel, autocad, 3d max uyumlu), Adobe Photoshop, JPG, PNG, TIF, FONT format

5Tasarım Güvencesi ve Gizlilik
Tasarım Güvencesi ve Gizlilik

Maskot ve Karakter tasarım süreci karşılıklı istişare, çalışma ve onay prosedüründe yürür. Taslak aşamasında demo kısıtlamasına tabi değilsiniz, fakat ön görüşme ve tasarımcıya vermiş olduğunuz ön bilgiler sizi bu konuda bağlar.

Aşama aşama gidildiği için yapılan yanlış yönlendirmelerden Logoloji olarak sorumluluk kabul etmeyiz.

 • Maskot tasarımı için tahmini hedef süremiz 7 ila 10 gündür. Tasarım sürecinin işleyişi, müşteri beğenisi, istenileni yakalama ve her işlem onayınıza bağlı olduğu için esasımız tasarımdan memnun olduğumuz zaman işi tamamlamaktır. Bu nedenle süreçte esnemeler yaşayabiliriz.
 • Logoloji tarafından hazırlanan tüm çalışmaların orjinalliğini ve sadece size ait olduğunu garanti ederiz.
 • Tescil işlemleri sırasında tasarımınız, alıntı, çalıntı veya benzerlik ifadeleriyle ilgili reddedilirse tüm sorumluluğu üzerimize alarak çalışmaların tamamını ücretsiz olarak yapmayı taahhüt ederiz.
 • Size özel yapılan tasarımlar izniniz dışında herhangi bir platformda yayınlanmaz.