Başlıklar

Bir web sitesi veya blog için logo oldukça önemlidir. Kaliteli bir logo siteniz için artı puan olacaktır. Malesef logo tasarımında bazı hatalar yapılabiliyor. Bu yüzden sık yapılan hataları inceledik, logo  tasarımında bu unsurlara dikkat ederek daha başarılı bir logoya sahip olabilmek sizin elinizde!

1. Düşük bir ücrete logo yaptırmak

Logonuzu kendinizi yapmayacak, satın alacaksınız veya birisine yaptıracaksınız çok düşük ücretlerden kaçınmalısınız çünkü ucuz  bir fiyata tasarlattığınız logo web sitenizi güzel temsil edemeyebilir.  Logo tasarımına önem verip uygun bir ücretle iyi bir logo yaptırmanızı  öneririm.

2. Klişeleşmiş bir tasarım kullanmak

Logonuzu  tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de  klişeleşmiş bir tasarım kullanmamanızdır. logonuz sitenizi temsil  edebilen kendine özgü bir tasarıma sahip olmalı.

3. Bitmap grafik kullanmak

Kullancağınız  logo, boyutunu değiştirdiğiniz zaman görüntü kalitesini kaybetmemeli. Bitmap grafikler boyutu değiştirilince görüntüsünün kalitesi azalır  bunun için vektör grafikler kullanmanızı öneririz

4. Hazır logo kullanmak

Logonuzun  kendine özgü olması gerekirken hazır bir logo kullanmak yanlış bir  tercih olacaktır, bu yüzden hazır logo tasarımlarından kaçınmalısınız.

5. Kendi tarzını logoya yansıtmak

Kendi  web siteniz veya blogunuz için logo yaptırıyorsanız sitenizi temsil  edebilecek bir logo yaptırmalısınız. logoyu tasarlayan kişi kendi  hoşlandığı tasarımı değil sitenize göre bir logo tasarlamalı.

6. Fazla ayrıntılı tasarım

Çok fazla detay logonuzun akılda kalıcı olmasını engelleyebilir bu yüzden fazla ayrıntılı tasarım yapmaktan kaçınmalı, kolay akılda kalabilecek bir tasarım yapmalısınız.

7. Efekt için renk kullanmak

Logo tasarlarken mecbur kalmadıkça logonuza renklerle efekt vermeyin,  başarılı bir logo siyah beyaz bakıldığında da kalitesini korumalı,  logonuzu tasarlarken siyah beyaz renklerle başlamalısınız.

8. Yanlış font seçimi

Logonuzda  kullandığınız font da logonuz için oldukça önemlidir. Kullandığınız  grafiğe uygun bir font seçimi yaparsanız logonuzun kalitesi artacaktır.

9. Fazla font kullanmak

Logonuzda  kullanacağınız font sayısının fazla olması logonuzun karmaşık  görünmesine sebep olur ve akılda kalıcılığını azaltabilir. Başarılı bir  logo tasarımı için en fazla iki tane font kullanmalısınız.

10. Başka logoları kopyalamak

Logo yapmak yerine, başka bir yerde yapılmış logoyu kullanmamalısınız bu siteniz ve blogunuz için eksi puan getirir.