Sık Karşılaştığımız Sorular Cevap ve Önerileri
marka-olusturma
Marka Oluşturma Aşamaları

Ücretsiz Logo Tasarımı

Ücretsiz logo tasarımı mı arıyorsunuz? Yada logonuzu daha ucuza yaptırmak mı istiyorsunuz? Bu konuya tasarımcı ve iş verenin ortak bakış açısından yaklaşmaya çalışalım.

ücretsiz logo tasarımı

Hedeflerimizi ortaya koyarak amaçlarımızı, değerlerimizi beraber sorgulayalım.

  • Bir logo arıyoranız işin ucundan az biraz tutmuş, belli bir aşamaya gelmiş; bir marka adı altına hizmet veya ürün satıyorsunuz. Markanızı akıllarda tutmak, tercih edilir yapmak, tanıtmak istiyorsunuz. Bunun için ( hadi çok çok iyi logo demeyelim de ) logoya ihtiyacınız var. Yani amacınız MARKA olmak!
  • Logoyu alelade bir şekilde tanıdık, eş dosta yaptırdık veya kopyaladık, değiştirdik aldık kullandık diyelim. Peki işimizi sadece logo mu tanıtacak. Logo sizi simgeleyecek!  Sizi esas marka yapacak işlem, logonuzun altında sunacağınız hizmet, ürün, bakış açısı. Yani sizin için ikinci amaç hizmetin kalitesi. Unutmayın şeytan ayrıntıda gizlidir, logosuna özen göstermeyen, hazır tasarım veya matbaada kullanılan klipartlardan alınan bir logo kullanan müşterinin sunduğu hizmet her zaman şüphe vericidir. Özensizdir. Kuşku taşır.
  • Reklam.. reklam.. reklam.. Logomu yaptım, sitemi kurdum. Niye halen müşteri gelmedi? Bu tür sorular amatör girişimci kafası ile çokca sorulur. Arkadaşlar okula ilk başladığınızda öğretmeninizin adınızı öğrenmesi bile en az 1 ay sürüyor. Yeni kuruduğunuz işin duyulması, marka niteliği kazanması, hadi en basit haliyle güven vermesi için farklı alanlarda reklam vermeli, tanınır, bilinir hale getirmelisiniz. Sosyal medya, reklam ağları, bloglar…
  • İyi bir reklam kampanyası altında iyi bir logo tasarımı, güçlü bir marka yapısını, hizmeti, özeni, güveni temsil eder. Örneğin arçelik reklamları altında gözüken ufak bir koç holding logosu… Bu bir ay yapım projesidir ibaresi.. değil mi ama?
  • Reklamın temeli LOGO TASARIMI‘dır!

Logo Tasarımı Gerçekten Çok Önemli!

Profesyonel düzeyde MARKA oluşturmak istiyorsanız, iyi hizmet verip, üretmeyi amaçlıyorsanız, temellerinizi sağlam atmak zorundasınız. Oluşturduğunuz markayı kitleye tanıtacak, onu özgün ve benzersiz kılacak olan, oluşturduğunuz hizmet ve ürünü simgeleyecek reklamlar, afişler, kutular, brandalar, kataloglar, kartvizitler, yaka kartları vs. vs. vs. marka imajını tamamlayan tasarımlardır. Bu tasarımların en temel öğesi ise logonuzdur.

Ucuz Logo Baldan tatlı mıdır?

Atalarımızın söylediği gibi gerçekten “ucuz sirke baldan tatlı mıdır?” Daha önce beyan ettiğimiz gibi yapılacak işin adını koyuyorsunuz, marka için ilk temeli atıyor logo tasarımını ücretsiz veya internetten bulduğunuz bir resim üzerine kuruyorsunuz, iş büyüyor, tabelalar asılıyor, kartlar basılıyor, faturalar kesiliyor, araçlar giydiriliyor… Fakat belli bir müddet sonra logonuzun kötü olduğunu, fark yaratmadığını, çok fazla benzeri hatta aynısı farklı isimlerle kullanılan bir logo tasarımı olduğunu fark ediyor yada fark ettiriliyorsunuz.

Tasarım değişikli işin en kolay kısmı, zor olan markanın halen sizin olduğunu anlatmak. Örneğin İstikbal Mobilya logosunu değiştirdiğinde tüm tabelaları, mağaza cephelerini ve kullandığı kurumsalları komple değiştirmek zorunda kaldı. Aynısı Beko için de geçerli. Yola çıktığınızda ilk adımınız sağlam olmalı!

Gerçekçi ve bölgesel bir açıdan bakalım. “Ne kadar ekmek o kadar köfte!” diye de bir deyim vardır. Ücretsiz veya ucuz olarak aldığınız logo tasarımı ne kadar kalitelidir, ne kadar iyidir o artık şansınıza kalmış.

Logoloji olarak yaptığımız tasarımlarda tekrarı yakalamamak için her tasarımdan önce mutlaka o sektörle ilgili analiz yapıyoruz. Yani tek çizik atmadan yapılmış birçok tasarımı analiz ederek olmalı / olmamalı seçeneklerini işaretliyoruz. Bu iş zaman, emek, bilgi, deneyim ve mutlak bir yetenek ister.

Profesyonel düzeyde hiç bir insan çalıştığı işi ucuza yapmak, emeğini boşa harcamak istemez. Olaki ucuza iş yaptınız. Mutlaka Nasrettin Hoca’nın bir fıkrası gibi “Altı Kağıttır” :)

Logo marka oluşumu açısından ÇOK ÖNEMLİ!

Ülke için bayrak, birey için imza ne ise marka için de logo tasarımı odur. Bu yüzden Marka logosu bilinçsizce yapılmamalı / yaptırılmamalı ve heba edilmemelidir. Markasına ve logosuna önem veren kaliteli ürünler, değer bakımından diğerlerinden çok ama çok üstündür.

Teknik olarak tasarımlar ürünü / hizmeti piyasaya tanıtır, AL BENİ, BEN KALİTELİYİM mesajı verir,  bunun devamında üretici ürünü konusunda belli bir istikrar yakalayarak belirli bir periyod düzeyinde devam ederse işte o zaman markalaşma oluşur.

markalaşma ve logo önemi

Kısacası bu kadar önemli bir işin ilk basamağında için ücretsiz hizmet veya bilinçsizce bir tasarım kullanarak baltalamamak gerektiğini düşünüyorum.

Yani demem o ki : “Logo tasarımı ÇOK önemlidir!”

Bu konuda diplomasız doktora muayene olarak ilaç yazdırmak ne kadar tehlikeli ise ücretsiz logo tasarımı kullanmak da en az onun kadar risklidir.

Ücretsiz Logolar

Muhtemelen bu sayfaya ücretsiz logo tasarımı sahibi olmak için geldiniz. Yukarıda örneklerini verdik, detaylı bir şekilde anlattık. Logonun öneminin çok çok fazla olduğunu söyledik.
Yine de ücretsiz logo talep ediyorsanız, maalesef öyle bir hizmetimiz yok.

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, markanıza önem veriyor, ücretsiz logo veya ucuz logodan daha iyi bir şeyler arıyor olmalısınız.
Referanslarımıza bakın
sonra görüşelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Logo Tasarımı

logoloji

2000 yılında başlayan grafik tasarım hayatımız, logo tasarımı başta olmak üzere diğer grafik tasarım hizmetlerini verdiğimiz Logoloji ile devam etmekte. Özgün tasarımlar, farklı fikir ve uygulamalar ile "işine kıymet verenler için" buradayız.

Tasarım Çalışmalarımız