Marka Oluşturma

Marka; kısaca bir mal (ürün) veya hizmetin kimliğidir diyebiliriz. 

Biliyoruz ki yeni marka ismi bulmak, ismin daha önceden tescil edilip edilmediğini kontrol etmek ve bu araştırma süreci oldukça zordur. 

Logoloji olarak ürün ve hizmetleriniz için markalar oluşturuyor, tasarlıyor, domain adından, tesciline, sosyal medya hesaplarından kurumsal kimlik standartlarına kadar bu marka oluşturma sürecini yürütüyoruz.

Logoloji'de Marka Nasıl Oluşturulur?

 • Hedef kitlenizi ve piyasadaki rakiplerinizi araştırarak detaylı analizler yaparız.
 • Markanın hedefini, neden, kime, neyi satacağız sorusuna cevap arayarak marka temel taşlarını oluştururuz.
 • Marka isimleri bulur, gerek Türkçe gerekse diğer illerden faydalanabiliriz. Hatta tarih, mitoloji, bölgesel değerler, markanın sabinin değerleri gibi birçok öğeden yararlanırız.
 • Bulduğumuz marka isimlerini TPE ve Ticari sicil kayıtları üzerinden araştırmaları yaparak uygunluğunu kontrol eder, markamızın ismini güvene alırız.
 • Marka Sınıfları analizlerini yaparız
 • Domain (web adresi .com / .net / .com.tr) adreslerini kontrol ederiz. Hatta sosyal medya hesapları ile marka isminin birebir örtüşmesi için gerekli sahiplenmeleri yaparız.
 • Slogan gerekli! Sloganın marka ile birebir örtüşmesini sağlarız. Slogan fikir noktası hizmet, ürün veya markanın hedefi ile ilgili olabilir.
 • Sıra en sevdiğimiz kısım logo tasarımı oluşturma kısmına gelir.
 • Özel yazı karakterlerimiz, kurumsal kimlik tasarımı ve ambalaj tasarımları, araç giydirmeleri hazırlanır. Tasarımlar birbiriyle uyum içinde ve belli bir düzende ilişkilendirilir.
 • TPE ve tescil işlemlerinden sonra gerisi size kalmış. Biz markanızı oluşturur size teslim ederiz, markayı iş ve işin kalitesiyle yüceltmek artık sizin elinizde!

Markanızın kimliğini oluştururken her açıdan düşünmeniz oldukça önemlidir.

Marka Nedir

Marka; bir malı, hizmeti rakiplerinden yani diğerlerinden ayırırken, hizmetin / malın faydalarını ve kalitesini sembolize edebilmekte ve kullanıcılar tarafından hatırlanabilmesine olanak sağlamaktadır. Yani “marka”; bir mal, ürün ya da hizmeti farklı olarak tanımlayan isim, terim, sembol veya resimlerdir diyebiliriz.

Marka; bir ürün ya da kurumu tanıtan, benzerlerinden ayıran o ürün ya da firmanın simgesi olan işaret ya da harflerden oluşur. Marka bir ürüne, kuruluşa, hizmete, olaya ya da düşünceye dair zihinlerde oluşan algıdır. Marka oluşturma ise birinin zihninde, arzu edilen ‘algı’yı oluşturabilmek için yapılan bir dizi organize, sürekli ve uzmanlık gerektiren faaliyetlerdir. Bu arada tüketiciler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin yaklaşık %59’u bildiği markaları satın alma eğilimindeler.

Peki ismimden marka olur mu?

İsterseniz markanızı isminizle oluşturabilirsiniz. Daha çok moda, giyim, resim, mimarlık hatta son dönemlerde avukatlık büroları bu yönelimlere gitmektedir. İsminiz tabiki de marka olur.

Markalaşma Referanslarımız

 • akhisar lokantası logo tasarımı lokanta
  Akhisar Lokantası için logo, kurumsal kimlik, web sitesi, broşür, menü olmak üzere tasarımlar yaptık. Reklam ve marka danışmanlığı yaptığımız değerli iş ortağımız; İzmir’in farklı bölgelerinde hizmet […]
 • acılı çiğköfte marka logo tasarımı çiğköfteci logosu
  Çiğköfte ürünü için yeni marka ismi bulma, slogan oluşturma, logo tasarımı ve reklam tasarımları. Çiğ köfte logosu açıklaması; Marka isminin ne olacağına karar vermeden önce çiğköfte […]
 • sentor kırtasiye logo tasarımı
  Logoloji’nin ilk yıllarında logo ve kurumsal kimlik tasarımı hazırladığımız İrem Kırtasiye için yepyeni bir kırtasiye markası olarak Sentor ismini bulduk. Farklı kaynaklar üzerinden yaptığımız detaylı bilimsel […]
 • logoloji logo tasarımı
  2002 yılında Grafik-er olarak başladığımız tasarım sektöründeki yolculuğumuz 2008 yılında Logoloji olarak farklı bir boyut kazandı. Logo Hikayemiz En önemli hizmetimiz logo tasarımı, ilk adımımız, ilk […]
 • foldimex logo tasarımı
  Foldimex daha önce tasarlanarak patenti alınmış bir ürün için oluşturduğumuz marka isimdir. Ayrıca ürünün logo tasarımı, infografikleri, web sitesi ve diğer tanıtım materyallerini hazırladık. Foldimex Tasarım […]

Markalaşma Aşamaları ile ilgili öneriler

1Markalaşmanın ilk basamağı karar vermek ve kendini tanımak

Marka için ilk adım

Kendini tanımak, uzman olduğu konuları bilmek, hobilerini ve bunları işlerine yansıtmayı öğrenmek gibi özellikler başarılı bir girişimci olmanızı sağlayacak en önemli faktörlerdir.

Markanızı oluşturmaya karar verdiğinizde yapacağınız ilk şey, kendinizi tanımak ve uzmanlık alanlarınızı bilmek olacaktır. Bu yüzden markanın ismi üzerinde çalışmaya başlamadan istişareler yaparak artımızı eksimizi mutlaka belirleriz.

Markanıza has bir duruşunuz, olaylara yaklaşımınız olmalı. Yani sizi diğerlerinden ayıran, fark yaratan bir benliğiniz olmalı. Kendinizi tanıyarak işe başlamak sizlere yol gösterecektir. Hobilerinizi, yapmayı sevdiğiniz aktiviteleri bilmek ve bu amaçla çalışmak işinizi sevmenizi sağlayacaktır. En büyük markaların sahipleri işlerini severek yapan insanlardır.

Sevgi, markalarının büyümesini sağlayan gizli ve bir o kadar da etkili püf noktadır. Gidilecek yol ve yapılacak hizmetle alakalı bizimle ne kadar faydalı istişare ederseniz, ortaya çıkacak marka değeri de o kadar etkili olacaktır.

2Hedeflerini belirle ve kararlı ol!

Marka hedefi belirleme

Kendi markanızı tasarlamaya karar verdikten sonra işe markanız için bir odak noktası belirleyerek başlamalısınız. Markanız ilk başta çoğu kişi için herhangi bir anlam ifade etmez. Çünkü yenidir ve çok fazla bilinmiyordur.

Hedef noktası belirlemek ve markayı güçlendirmek şarttır.

Ne satacağınıza veya hangi alanda marka kuracağınızı belirlemeli ve bu doğrultuda yol almalısınız. Bunu çok iyi bir şekilde düşünmelisiniz, çünkü hafızalara öyle kazınacaksınız. Bunlara karar verdikten sonra yapılacak şey şey ise bu alanda fark yaratmak olacaktır.

Örneğin bir ayakkabı markası tasarlamak istiyorsanız; "Müşterilerimiz için güzel bir ayakkabı hizmeti sunuyoruz" yerine, dikkat çekici ve fark yaratacak bir hedef belirleyin. "Ortopedik yapısı ayakları saran, hiç yokmuş gibi özgür; şıklığıyla her an göz aldıracak kadar iddialı ayakkabı hizmeti sunuyoruz" gibi.

Bu kelimelere benzer ve markanızı temsil edecek kelimeler yaratın. Tıpkı bazı markalarla adeta bütünleşmiş kelimeler gibi.

3Markan için güzel bir isim bul

Marka adı belirleme ve isim bulma

Kendinizi, uzmanlık alanlarınızı biliyorsunuz ve markanızın ne satacağına veya hangi alanda büyüyeceğine karar verdikten sonraki adım markanıza bir isim vermek olacaktır.

Marka adı belirlemek çok önemlidir. Çünkü insanlar sizi öyle tanıyacaktır. Marka adınızı belirlerken seçebileceğiniz yüzlerce isim bulunmaktadır. Tamamen size kalmış ve istek, tercihlerinize bağlı bir konudur.

Fakat unutmayın ki marka adınızı belirlemek logo tasarımı için de önemli bir konu olmaktadır. Marka adınız ilgi çekici, sizi rakiplerinizden ayıran bir ad olmalıdır. Aynı zamanda markanızın adı kadar yazı fontu ve yazı rengi de önemli bir faktördür. Bunları da unutmamalısınız.

4Logo Tasarımı ve güzel bir slogan da gerekli

Marka logo tasarımı ve slogan oluşturma

Bir marka oluşturmanın en önemli adımlarından biri logo ve slogan tasarlama işlemidir.

Slogan ve logo markanızın bilinmesine, büyümesine, fark edilmesine en büyük katkıyı sunacaktır. Sadece bilinirlik açısından da değil, sosyal medya hesaplarına veya internet sitesine markanın sloganı ve logosu ekleneceğinden dolayı önemli özellikler olmaktadırlar.

"….. Kanatlandırır"

"…... Demek yenilik demek"

"sağlamsa….."

"en güzel çay……çay" gibi sloganları görür görmez hatırladınız öyle değil mi?

İsimlerini bile belirtmememize rağmen bu sloganları herkes bilir. İşte sizin de markanız için belirleyeceğiniz sloganlar tam da böyle olmalı.

Kısa, akılda kalıcı ve dikkat çekici. Logo ise slogandan daha da önemlidir çünkü markanızın yüzü olacaktır. Her markanın kendine özgü bir logosu bulunmaktadır. Sizin de markanıza ait, farklı ve akılda kalıcı bir logo tasarlamanız gerekmektir.

Logonuzu instagram, twitter ve diğer sosyal medya platformlarında açacağınız hesapların profili de olacağı için küçük boyutlarda bile anlaşılır ve markanızı temsil edecek bir logo tasarlamaya da özen vermelisiniz.

5Müşteri geri dönüşlerine önem verin ve markanızı büyüterek geliştirin!

Markanın büyüme ve gelişme süreci

Bir marka oluşturmak sadece logo veya slogan tasarımından ibaret değildir maalesef. O kısımlar aslında işin güzel ve eğlenceli tarafıdır diyebiliriz. Çünkü kendi markanı yaratmak için belirli bir sermaye, iş gücü, yardımcı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunların dışında internet siteniz için hazırlayacağınız içeriklerden ürün pazarlamasına kadar onlarca konu ile ilgilenmeniz gerekecektir. İşinizi özveri ve titizlikle yaptıkça müşterileriniz artacak ve adınız duyulmaya başlanacaktır.

Bundan dolayı bütün bu işlemleri özenle yapmanız ve kontrol etmeniz, denetlemeniz gerekecektir. Ayrıca unutmayın ki marka oluşturmak sıradan ve basit bir durum olmadığı için cesaret ve sabır gerektirmektedir. Bu süreçte umudunuzu ve cesaretinizi her daim yüksek tutmalısınız.

Siz her ne kadar mükemmel işler çıkarsanız da mutlaka memnun olmayanlar çıkacaktır. Her alanda bunu görmek mümkündür. Bu durumlarda soğukkanlı ve çözüm odaklı olmanız çok önemlidir.