Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması gerektiğinden özel bir çalışma ister.

logoloji vektörel maskot tasarımı
Logoloji olarak karakterin tasarım çizimlerine başlamadan önce yapılacak işin konusunu analizin ederiz. Maskot hangi fikirden çıkacak, hayvan mı, çocuk mu, erkek mi kız mı olacak… veya bambaşka bir şekilde mi soyutlanacak gibi bir çok sorunun cevabını vermeye çalışırız.

Örneğin ürün su ile ilgili bir ürünümüz var.

Su ile ilgili terimleri analiz ederiz: ıslak, yağmur, bulut, ördek, balık, kar, içmek, terlemek, ihtiyaç, dünyanın 4/3 gibi.. Oluşturduğumuz kelimelerle ilgili daha önceden hazırlanmış tasarımlara ulaşır analiz eder, hatta müşterimizle paylaşırız. Bu paylaşım sonunda, beyin fırtınasıyla oluşturulacak çıkış noktasını bulur, o çıkış noktası üzerinden grafik tablet ve el çizimleri yaparız. Grafik tablet çizimlerini kullanmamızın esas sebebi, fikri oluşturmak ve üzerinde oynamaları daha kolay yapabilmektir. Çünkü bir sonraki aşamada vektörel tasarım düzeltmeleri daha zor ve zahmetlidir.

Örnek tablet çizimi ve vektörel çizim

maskot tasarımı leylek

Maskot tasarımı ve logo arasındaki fark

Logo markayı temsilen kullanılır, sabittir. Standartları ve kullanımları ölçülendirilmiştir. Maskot tasarımı ise daha hakaretli, daha uyarlanabilirdir. Kimi zaman kostüm değişikliği, yüz ifadesi, el ifadesi, hareketler karakterin verdiği mesajı değiştirebilir. Kısaca logo markayı satar, maskot tasarımı ise markayı konuşturur, kişiselleştirir.

hediye maskot tasarımıOluşturduğumuz karakter örneklerini daha yakından incelemek istiyorsanız, yanda görmüş olduğunuz tasarımın vektörel ve photoshop hallerini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ÖRNEK TASARIMI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Maskot Kullanım Örnekleri

Maskot için ülkemizde ve dünya üzerinde akılda kalan ve iyi uygulanmış tasarım örnekleri vermek gerekirse,

Dalin reklamlarının vazgeçilmez Sarı Civcivleri.
Migros’un Yeşil Kangurusu,
Cheetos çerezlerinin Jaguar’ı
Aslan Max dondurmaları, bu örnekler daha da çoğaltılabilir.

Maskot Tasarım Referanslarımızdan Örnekler

Karakter oluşturma aşamaları yapılacak markanın analizi, neye ihtiyaç duyduğu, marka veya ürün yapısı gibi birçok etkene bağlı olarak şekillenir.

Karakter oluşturulurken; hedef kitle, amaç ve kullanım alanları göz önünde tutularak teknik belirlenir.
Bu konuda logoloji olarak yapılan iş ile öncelikli ön araştırma yapar, fikri ve çıkış noktasını belirledikten sonra müşterimizle istişare ederek grafik tablet aşamalarına geçeriz.

Daha detaylı referans incelemeleri buraya bakabilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..