marka oluşturma

Şirket ve bir isim bulmadan önce, yeni bir marka hazırlığı yapmak çok önemlidir. Marka oluşturma konusunda yapılan hataları baştan önlemek adına Marka Oluşturma Aşamaları konusunu özetlemeye çalışacağım.

Patent araştırması yapın

Öncelikli olarak marka ismine karar vermeden önce Türk Patent Enstütüsü’nün online işlemler bölümünden patent araştırmasını mutlaka yapın. Benzer isimlerden kaçının. Mesela ABC markası herhangi bir patent alanında tescil edilmişse, ana marka olmak yerine alternatif isim olarak kenarda kalmalı. Farklı alanlarda da tescil edilmiş olsa, aynı markalar kafa karışıklığı oluşturacaktır. Marka adı seçerken titiz ve hassas olun. Herşey bulacağınız isme bağlı :)

İsim önemlidir

Bulduğunuz ismin orjinalliği, akılda kalıcılığı, benzerliğinin olmaması, ürün ve temsil yeteneğini iyi tahlil edin. Çünkü markanın uzun yolculuğunda atacağınız en büyük adım ismin belirlenmesidir. Türkçe / İngilizce / Farsça veya eski dillerdeki anlamlarını araştırın, bilmediğiniz farklı manalar çıkarsa bunları eksi hanesine yazın.

Domain (alanadı) kontrolü

Markanızın .com, com.tr, .net gibi önemli domain uzantılarını kontrol edin. Boşsa mutlaka alın! En büyük hatalardan birisi de benzer domain kullanma problemi. Örneğin markaadi.com dolu o zaman marka-adi.com almanın bir mantığı yoktur. Çok zorda kalınmazsa tercih edilmemeli.

Tasarım aşamasında dikkat edin

Logoloji olarak tasarım aşamasını bize bırakmanız yeterli :) ama yine de tavsiyeleri verelim. Konsept araştırması yapın, dünya ve ülkemizde benzer – rakip – hatta aynı isimde faaliyet gösteren başka firmaların logo tasarımını, reklamlarını, kurumsal kimlik tasarımlarını inceleyin. Renk, yazı, kullanım, tarz, çizgiler… hepsi önemli. Araştırdığınız tasarımları analiz edin. Analiz yapmak, önceden yapılmış işleri tekrarlamamayı, hatta onların biraz daha üstüne çıkmayı sağlacaktır. Yanlışları baştan tespit etmek zaman ve emek kaybını önler.

İşini gerçekten bilenlerle çalışın

Markanızı güvenilir ve işini bilen ellere teslim edin. Logo Yarışması sitelerinde tombala oynar gibi logo tasarımı seçmenin bir mantığı yoktur. Hiç bir tasarımcı, kazanamama ihtimali olan bir proje için özgün logo tasarımı kolay kolay yapmaz yada kafa yormaz. Özel ekiplerle çalışın, araştırın, bu arada referanslarımızı ve açıklamalarımızı buradan inceleyin.

Tercihiniz Logoloji olsun!

Markanızı bize emanet ettiğinizde, yapılan tasarım konsepti ile markanızın değer kazanacağını ve logoloji ile çalışmanın bir ayrıcalık olduğunun farkına varacaksınız.