Marka Oluşturma Aşamaları

marka oluşturma

Şirket ve bir isim bulmadan önce, yeni bir marka hazırlığı yapmak çok önemlidir. Marka oluşturma konusunda yapılan hataları baştan önlemek adına Marka Oluşturma Aşamaları konusunu özetlemeye çalışacağım.

Patent araştırması yapın

Öncelikli olarak marka ismine karar vermeden önce Türk Patent Enstütüsü’nün online işlemler bölümünden patent araştırmasını mutlaka yapın. Benzer isimlerden kaçının. Mesela ABC markası herhangi bir patent alanında tescil edilmişse, ana marka olmak yerine alternatif isim olarak kenarda kalmalı. Farklı alanlarda da tescil edilmiş olsa, aynı markalar kafa karışıklığı oluşturacaktır. Marka adı seçerken titiz ve hassas olun. Herşey bulacağınız isme bağlı :)

İsim önemlidir

Bulduğunuz ismin orjinalliği, akılda kalıcılığı, benzerliğinin olmaması, ürün ve temsil yeteneğini iyi tahlil edin. Çünkü markanın uzun yolculuğunda atacağınız en büyük adım ismin belirlenmesidir. Türkçe / İngilizce / Farsça veya eski dillerdeki anlamlarını araştırın, bilmediğiniz farklı manalar çıkarsa bunları eksi hanesine yazın.

Domain (alanadı) kontrolü

Markanızın .com, com.tr, .net gibi önemli domain uzantılarını kontrol edin. Boşsa mutlaka alın! En büyük hatalardan birisi de benzer domain kullanma problemi. Örneğin markaadi.com dolu o zaman marka-adi.com almanın bir mantığı yoktur. Çok zorda kalınmazsa tercih edilmemeli.

Tasarım aşamasında dikkat edin

Logoloji olarak tasarım aşamasını bize bırakmanız yeterli :) ama yine de tavsiyeleri verelim. Konsept araştırması yapın, dünya ve ülkemizde benzer – rakip – hatta aynı isimde faaliyet gösteren başka firmaların logo tasarımını, reklamlarını, kurumsal kimlik tasarımlarını inceleyin. Renk, yazı, kullanım, tarz, çizgiler… hepsi önemli. Araştırdığınız tasarımları analiz edin. Analiz yapmak, önceden yapılmış işleri tekrarlamamayı, hatta onların biraz daha üstüne çıkmayı sağlacaktır. Yanlışları baştan tespit etmek zaman ve emek kaybını önler.

İşini gerçekten bilenlerle çalışın

Markanızı güvenilir ve işini bilen ellere teslim edin. Logo Yarışması sitelerinde tombala oynar gibi logo tasarımı seçmenin bir mantığı yoktur. Hiç bir tasarımcı, kazanamama ihtimali olan bir proje için özgün logo tasarımı kolay kolay yapmaz yada kafa yormaz. Özel ekiplerle çalışın, araştırın, bu arada referanslarımızı ve açıklamalarımızı buradan inceleyin.

Tercihiniz Logoloji olsun!

Markanızı bize emanet ettiğinizde, yapılan tasarım konsepti ile markanızın değer kazanacağını ve logoloji ile çalışmanın bir ayrıcalık olduğunun farkına varacaksınız.

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..