Logoloji ve Logo Tasarım Yarışma Siteleri Arasındaki Fark

yarisma sitesi

İstatistiklere göz atarken İstanbul logo, araba logo gibi belli zamanlarda belli yoğunluklarla aynı anda girilmiş gezintiler gördüm ve dikkatimi çekti. Ve elde ettiğim sonuçlar beni logo yarışma sitelerine götürdü. Bilirsiniz moda oldu logo yarışması açıp tasarım yaptırmak :)

Girdiğim sitelerde incelediğim çalışmalar birbirinin kopyası, alelade yapılmış, tasarım olgusundan uzak sadece müşteri beğensin diye abartılarak sunulmuş, makyajlanmış işlerdi. Ki burada tasarım yapanların çoğunun muhtemelen bu işi hobi olarak yapan genç arkadaşlar olduğu çizgilerinden belli.

Logo yarışma sitelerine müşteri gözüyle baktığımda “az para çok seçenek” mantığı öne çıktı. Peki ne kadar doğru bu düşünce?

Bana göre bu mantık arabadan anlamayan, yeni ehliyet almış birisinin otogaleriye gidip, ikinci el araba bakması mantığıyla doğru orantıda bir düşüncedir. Bilmediğin bir alanda sadece görünüşe göre tercih yapmak çoğu zaman yanlış karar olacaktır. Öyleki tasarım öngörüsü eğitimle oluşan, zamanla gelişen özel bir kabiliyettir ve bunu herhangi bir sektörde iş yapan birinin anlaması beklenilemez. Yarışma sitesine giren alıcı parasını öder tasarımlara bakar istediği logoyu alır. Bilmediği nokta seçtiği logo markasını amacına ulaştıracak mı? Beğendiği logo sadece ona göre mi güzel yoksa gelecek vaat eden özgün bir çalışma mı? Yapılan işte bir yerlerden esinlenme, araklama, yada çalma mı? Başka bir yarışmada ödül kazanamamış ve A markası yerine B markası yazılarak kakalanmaya çalışılan bir logo mu? Vesaire vesaire vesaire…

Logolojide yapmaya çalıştığımız şudur;

  • Sitemize gelenler tasarım bilgisi eksik diye kabul edilir ve her tasarımın eksisi artısı anlatılır.
  • Neyin nasıl yapılması gerektiği söylenir, önerilir, fikir alışverişi yapılır.
  • Marka amacına uygun tasarıma yönlendirilir. Renk algısından tutun, font yapısına kadar…
  • Yılların verdiği tasarım birikimi iş verenle paylaşılır, logo tasarımının sadece renk ve desenden ibaret olmadığı, nelerin yapılması gerektiği, yapıldığında nelerin olabileceği bir bir özetlenir.

Sonuçta ortaya çıkan tasarım, bilerek, istenerek, planlanarak oluşturulmuş amacına uygun özelliklerde ve GERÇEKTEN ÖZGÜN bir çalışmadır. Tasarım çöplüğü içinden seçilmiş alelade göze hoş gelecek bir logo tasarımı seçerek markanızı riske atmazsınız!

Logoloji’den aldığınız iş sadece tasarım değil, tasarım bilgisi de olacaktır.

Bu yüzden yıllarını bu işe vermiş tasarımcı olarak şunu rica ediyorum.

Eğer bir yarışma açıp bilgisizce, sadece kendi zevkinizi dinleyerek logo yada tasarım yaptırmak istiyorsanız; para, marka ve alacağınız risk sizin, tabiki yapabilirsiniz. 

Ama markanıza özen gösterip, özgün, iyi planlanmış bir tasarım istiyorsanız; tercihiniz işini iyi yapan bir tasarımcı, ajans veya tasarım ekibi olsun. Vaktinizi yarışma sizelerinde, çoğu çalıntı  logolar arasında aramayın!

Kategori : Grafik Tasarım

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..