yarisma sitesi

İstatistiklere göz atarken İstanbul logo, araba logo gibi belli zamanlarda belli yoğunluklarla aynı anda girilmiş gezintiler gördüm ve dikkatimi çekti. Ve elde ettiğim sonuçlar beni logo yarışma sitelerine götürdü. Bilirsiniz moda oldu logo yarışması açıp tasarım yaptırmak :)

Girdiğim sitelerde incelediğim çalışmalar birbirinin kopyası, alelade yapılmış, tasarım olgusundan uzak sadece müşteri beğensin diye abartılarak sunulmuş, makyajlanmış işlerdi. Ki burada tasarım yapanların çoğunun muhtemelen bu işi hobi olarak yapan genç arkadaşlar olduğu çizgilerinden belli.

Logo yarışma sitelerine müşteri gözüyle baktığımda “az para çok seçenek” mantığı öne çıktı. Peki ne kadar doğru bu düşünce?

Bana göre bu mantık arabadan anlamayan, yeni ehliyet almış birisinin otogaleriye gidip, ikinci el araba bakması mantığıyla doğru orantıda bir düşüncedir. Bilmediğin bir alanda sadece görünüşe göre tercih yapmak çoğu zaman yanlış karar olacaktır. Öyleki tasarım öngörüsü eğitimle oluşan, zamanla gelişen özel bir kabiliyettir ve bunu herhangi bir sektörde iş yapan birinin anlaması beklenilemez. Yarışma sitesine giren alıcı parasını öder tasarımlara bakar istediği logoyu alır. Bilmediği nokta seçtiği logo markasını amacına ulaştıracak mı? Beğendiği logo sadece ona göre mi güzel yoksa gelecek vaat eden özgün bir çalışma mı? Yapılan işte bir yerlerden esinlenme, araklama, yada çalma mı? Başka bir yarışmada ödül kazanamamış ve A markası yerine B markası yazılarak kakalanmaya çalışılan bir logo mu? Vesaire vesaire vesaire…

Logolojide yapmaya çalıştığımız şudur;

  • Sitemize gelenler tasarım bilgisi eksik diye kabul edilir ve her tasarımın eksisi artısı anlatılır.
  • Neyin nasıl yapılması gerektiği söylenir, önerilir, fikir alışverişi yapılır.
  • Marka amacına uygun tasarıma yönlendirilir. Renk algısından tutun, font yapısına kadar…
  • Yılların verdiği tasarım birikimi iş verenle paylaşılır, logo tasarımının sadece renk ve desenden ibaret olmadığı, nelerin yapılması gerektiği, yapıldığında nelerin olabileceği bir bir özetlenir.

Sonuçta ortaya çıkan tasarım, bilerek, istenerek, planlanarak oluşturulmuş amacına uygun özelliklerde ve GERÇEKTEN ÖZGÜN bir çalışmadır. Tasarım çöplüğü içinden seçilmiş alelade göze hoş gelecek bir logo tasarımı seçerek markanızı riske atmazsınız!

Logoloji’den aldığınız iş sadece tasarım değil, tasarım bilgisi de olacaktır.

Bu yüzden yıllarını bu işe vermiş tasarımcı olarak şunu rica ediyorum.

Eğer bir yarışma açıp bilgisizce, sadece kendi zevkinizi dinleyerek logo yada tasarım yaptırmak istiyorsanız; para, marka ve alacağınız risk sizin, tabiki yapabilirsiniz. 

Ama markanıza özen gösterip, özgün, iyi planlanmış bir tasarım istiyorsanız; tercihiniz işini iyi yapan bir tasarımcı, ajans veya tasarım ekibi olsun. Vaktinizi yarışma sizelerinde, çoğu çalıntı  logolar arasında aramayın!