İnşaat Yapı Logo Tasarımı

İnşaat – yapı logo fikirlerini incelediğimizde sektöründe faaliyet gösteren firmaların kullandıkları logo tasarımı örneklerini derlemeye çalışttık. Yurt içinde ve yurt dışında, hatta bölgesel alanlara göre farklılık gören yaklaşımlar tespit ettik.

Hatta inşaat şirketinin ismi ile alakalı detay tasarımların kullanılması (çınar inşaat için çınar yaprağı; manolya yapı için manolya deseni gibi vb.)  usta grafikerlerin elinde inanılmaz fikirlere dönüşecektir.

İnşaat & Yapı Logo Tasarım Örnekleri

İnşaat ve yapı şirketleri ile ilgili nşaat logo fikirlerinde genel olarak temel çıkış noktaları şu şekilde;

Kütlesel, belli bir ağırlığı olan, özellikle logoya bakıldığında adeta tuğla gibi eni boyu ve yüksekliği olan lekesel tasarımlar tercih edilmekte. Bu tasarımlar kimi zaman marka baş harfleriyle yapılabilmekte (örn. Yapı Market- YM gibi) kimi zamanda belli bir kütle – özellikle inşaatın genel yapısı – soyutlanmakta.

İkinci olarak tercih edilen ve sık sık rastladığım inşaat logoları fikrinde kullanılan diğer unsur, dikey ve düşey bileşenlerden oluşturulmuş bina ve şehir figürleri. Bu tür kullanımlarda inşaat firmasının büyüklüğü, kocaman kocaman binalar yaptığı ve çok büyük güvenilir bir firma olduğu vurgulanmak istenir.

Ülkemizde özellikle logo yarışma sitelerinde sunulan tasarımlara baktığımda belli kalıplara sokulmuş ve birbirini kopyalar nitelikte konseptler görmek mümkün. Göze hoş gelecek fikirler bazen olsa da logonun genel özelliklerinden olan öznellik ve özgünlük maalesef yitiriliyor. Birbirine benzer çok fazla tasarımlar çıkıyor.

Logoloji olarak özgün, farklı ve diğerlerinden ayrılacak tasarımlar sunuyor, işinizi şansa bırakmıyoruz.

Bazı inşaat logolarını beraber inceleyelim.

 

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..