kurumsal kimlik tasarımı nedir

Kısa ve öz olarak anlatalım

Kurumsal kimlik tasarımı nedir?

Kurumsal kimlik pazarlamada (marketing), bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu ifade belli sınırları çizilmiş ve genellikle değişmez bir ifadedir. Kurumu anımsatacak bir tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitabı bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Öyle ki bir bu bütün tasarım projesi içinde amblem, logo’dan ofis dizaynına, çalışanların giyim kuşamından araç üstü giydirmeye, antetli kağıttan, tabelaya, web sitesinden vefat ilanlarına, ambalaj dizaynından faaliyet raporuna kadar her şeyin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir.

Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yönüyle değişime kapalı veya sınırlı bir değişim tercihinde olmalıdır. Belli dönemlerde firma ve tasarımcıların ortak çalışmasıyla güncellenebilir olmasına rağmen firma genel olarak oluşturduğu görsel imajları, renkleri tipografiyi vb. unsurları sıklıkla değiştirmek istemez.

Görsel ve kurumsal kimlik çalışmalarında hiç şüphesiz projenin temeli firma logosu veya amblemi üzerine kurulmuştur. Logo ve amblem renklerinin her durumda aynı değerde basılması, fontların hiç bir zaman değişmemesi bu çalışmanın temelini oluşturur.

Özellikle renk bilgisinin değişmemesi için renklerin Pantone numaraları veya renk kodları ile belirlenmesi gerekir.

Firma; renk, yazı karakteri, grafiksel çizgiler, sloganlar, logo ve amblem gibi görsel bütünlük içinde oluşturduğu bu imajla, tüketicinin aklına kazınır. Bu yönüyle firmanın reklam yatırımlarının başarılı olmasının sağlayan çalışmalardan biridir. Direkt bilinçaltına hitap ederek, akılda kalıcılığı ve tercih sebebini etkiler.