Tasarım ve Renklerin Anlamı

kurumsal kimlik ve renk seçimi renklerin anlamı

Kurumsal olarak kullanılan renkler ve renklerin anlamı çok önemlidir. Logo ve kurumsal kimlik tasarımlarında kullanılan renklerin önemi gerçekten çok büyüktür. Grafik tasarımda renk tercihlerini ise PANTONE dediğimiz, standartlaştırılmış, belli kodları olan renk değerleri kullanılır. Bunun amacı farklı zamanlarda farklı yerlerde yapılacak baskıda ve çoğaltma işlemlerinde renklerin aynı değeri taşıması ve farklılık oluşturmamasıdır.

Renk seçimlerinde genelde şu 5başlık önemlidir

  • Sektör, faaliyet alanı
  • Bölgesellik
  • Hedef ve firma yapısı
  • Ürün ve hizmet
  • Rakip firma

Yukarıdaki seçenekler değerlendirilerek renk tercihleri yapılırsa, daha faydalı bir sonuç elde edilmiş olur.

Renkler Nasıl Oluşur?

Grafik tasarımda kullandığımız ve seçilen renk türleri, yapılan tasarımın nerede kullanılacağına bağlı olarak değişir. Örneğin webde kullanılacak renkler RGB veya HTML kodu olarak kullanılır.

RGB 

Üç renk karışımı ile oluşan Red Green Blue dijital alanlarda, televizyon, monitör gibi kullanımlara uygundur. Parlak ve canlıdır.

CMYK

Matbaalarda kullanılan renk türüdür.  Dört renk Cyan Magenta Yellow Black karışımı ile tasarımlar basılır. Bu renk seçimleri monitörlerde mat ve ölü gözükse bile baskıda tam renk verir. Baskı renklerini ise ekran kalibresi iyi yapılmış kaliteli monitörler veya mac türü monitörlerle yapmak gerekir. Çünkü RGB ve CMYK arasında ekranlardan kaynaklı inanılmaz bir fark vardır.

Mesela RGB olarak seçimini yapıtığınız parlament mavisi bir renk baskıda koyu mor  çıkacaktır.

HTML

Web ortamında kullandığımız RGB tamanlı ama # işareti sayı ve rakamlarla oluşur.

Örneğin #fff beyaz renktir. #000 siyahtır.

HEX

Pantone gibi hex türü renkler de sabitlenmiş ve belli numaralarla tanımlanmıştır.

PANTONE

Pantoneler kataloglar ve renklerin türlerine göre farklılık gösterir. Mesala mat renkler, parlak renkler, pastel renkler gibi renk türleri, bu renklere ait renk kodları vardır. Bir rengin türünü (parlak – mat – pastel vb.) o renk kodunun başında olan harf gösterir.

C5562 Colored (parlak)
U6695 Uncolored (mat) gibi örnekleyebiliriz.

Renklerin anlamı ve arka planda verdiği mesajlar aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Grafik Tasarımda Renklerin Anlamı Nelerdir?

Örneğin; Coca Cola deyince aklınıza ne renk gelir? Turkcell deyince ne renk veya Adidas deyince mesela?

Renk kullanımları, markanın algılanması ve akılda kalması hususunda taşıyıcı bir etkiye sahiptir. Peki bu renkler nasıl seçiliyorlar? Tasarımcılar, art direktörler bu renkleri nasıl belirliyorlar?

Örneğin; tasarımda başlık, metinler, varsa çizgiler veya grafik ikonlar, clipartların her birinin ne renk olacağına tasarımcı nasıl karar veriyor?
Tasarımın arka planını kurmanızı sağlayacak ve tercihlerinizi kolaylaştıracak renklerin psikolojik mesajlarını açıklıyoruz :)

Renklerin psikolojik mesajları;

KIRMIZI : Titreşimi en kuvvetli, en dinamik renk kırmızıdır. Aynı zamanda iştah açar ve bu yüzden dünyadaki bir çok gıda firması logosunda kırmızı rengi kullanır. Ayrıca etkinlik ve cesaret veren bir renktir.

MAVi : Sakinlik ve sükuneti temsil eder. Mavinin kan akışını yavaşlatır. Nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. Mavi, bir at yarışında kazanan ata takılan mavi şeritte olduğu gibi, liderliğin rengidir.

SARI : Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolü. Trafik levhalarında uyarı işaretlerinin sarı olması bu yüzdendir. Post-it’lerinde sarı oluşu dikkat çekici…

TURUNCU: Sıcak renklerdendir ama kırmızı kadar dinamik değildir. Rahatlığı parlaklığı anlatır, kırmızı renk kadar olmasa da ateşi, güneşi ve ısıyı çağrıştırır.

YEŞiL : Güven veren verir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. tazeliğin ve verimliliğin rengidir. Çevreyi ve doğayı simgeler, rahatlatıcı ve dinlendiricidir. Greenpeace’de olduğu gibi. Yeşilde dinsel, mistik bir anlam da vardır. Müslümanlıkta ana renk olduğu gibi, Hristiyanlarda da bu rengi inanmanın, ölmezliğin bir simgesidir.

MOR : Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanları bilinçaltının korkuttuğu saptanmıştır. Mor, asaletin, imparatorluğun rengidir.

LACiVERT : Sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği ve asaleti simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında maviyi kullanır.

BEYAZ : istikrar, devamlılık ve temizliği simgeler.

SiYAH : Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil eder, oysa Japonya’da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Siyah, Johnnie Walker Black Label’da olduğu gibi, lüksün rengidir.

Renklerin psikolojik özelliklerinden yola çıkılarak tasarımlarda renk öğesi kullanılabilir, Ancak, bu kavramlara bir tasarımda nasıl işlerlik kazandırılacağına dair formüller ne yazık ki yoktur.

Logo tasarımı ve kurumsal yapı oluşturulurken renk seçimlerine mutlaka dikkat edilmelidir.

Logoloji olarak ortaya koyduğumuz tasarımlarda kullandığımız renkleri ve renklerin anlamını mutlaka marka sahiplerine iletir, kullanılacak renklere beraber karar veririz.

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..