whatsapp 0 546 724 5646
logo tasarımı paketleri

Logo ve Tasarım önerileri

Ücretsiz Logo Tasarımı

Marka Oluşturma

Logo Tasarımı Havuzu

Önemli Duyuru

Logoloji ve Logo Yarışma Siteleri

Logo, Logo Örnekleri

Logo Tasarımında Sık Yapılan 10 HATA

Logo Tasarımı

Logo ve Renk

Tipografi ve okunurluk

Kurumsal Kimlik ve Renk

Maskot tasarımı

Kurumsal Kimlik oluşturma

Kısaca Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir

Güzel Logo Örnekleri

iyi logo

Nerden Nasıl Başlanır

Ölçü ve kurallar

Maskot ve Maskot Oluşturma

Logo  boşluk

Logo Tasarımı

ok
logo tasarımı

Logo Tasarımı

Firma, ürün, hizmet veya etkinlik isminin akılda kalıcılığının artırılması için tasarlanmış özgün simge: logo tasarımı.

Logo tasarım yapılırken dikkat edilecek önemli ayrıntılar:

Logo sade olmalıdır

Bütün başarılı logoların en önemli ortak özellikleri sadelikleridir. İnsanları sade ve basit tasarımlar çeker çünkü verilmek isteneni kolayca anlayıp anımsayabilirler. Karmaşık ve kalabalık tasarımlar örneğin içinde ayrıntılı resimler barındıran logolar insanların dikkatini dağıtır. 

Logo tasarımı açıklanabilir oranlar içermelidir

Logo ebadıyla değil, oranlarıyla sabitlenmelidir. Logo tasarımı kullanılacağı her alanda farklı ebatlarda kullanılacağından her ebatta iyi görünecek oranlara sahip olmalıdır. Örneğin bir kalemin üzerinde de aynı etkiyi korumalı, bir bina giydirmesi üzerinde de... Logonun oranlarıyla oynanması - genişletilip daraltılması veya çarpıtılması - tüm etkisini değiştirecek ve büyük olasılıkla çirkin görünmesine sebep olacaktır. Zaten bu tür problemlerle karşılaşılacağı düşünülerek logo tasarım aşamasında ne çok geniş ne de çok uzun olarak tasarlanmamalıdır.

 

Logoda tasarım için en uygun renk seçilmelidir

En iyi bilinen logolar genellikle bir veya iki renk olarak tasarlanmışlardır. Çok az üçten fazla renk kullanılan iyi logo vardır. Fazla renk logoyu algılamayı zorlaştıracağından akılda kalıcılığı engelleyecektir. Az renk kullanılması uygulama maliyetlerini de düşüreceğinden sürekli avantaj sağlar.

 

Logo tasarımlarında font - yazı karakterleri seçimi iyi yapılmalıdır

Logo tasarımı yaparken çok çeşitli yazı karakter ve stil kullanılabilir. Ancak hem harf yapısı hem de yazı dengesi açısından bozuk olan logolar herkes tarafından fark edilmese de çok kötü etkiler yaratabilir. Tıpkı bir sokağın binalarının hem sağlamlığının hem de güzel ve birbiriyle uyumlu görünmesinin çok önemli olduğu gibi.

 

Logo farklı Uygulama alanlarına uyarlanabilir olmalıdır 

Logo tasarımı yapılırken unutulmaması gereken konulardan biri uygulamalardır. Eğer bir logo farklı uygulama alanları hesaba katılmadan tasarlanırsa hem kullanımında çok büyük zorluklar yaşanabilir, hem de tutarlılık ilkesi çiğnenmiş olur. Uygulama alanları ve teknikleri düşünülmeden tasarlanan logolarda hem kalite bozulacak, hem farklı renk ve formlar kullanılmasının, kurumsallığın bozulmasının yolu açılmış olacak, hem de uygulama maliyetleri artacaktır. 

 

Logo tasarımı Özgün olmalıdır

Logo, temsil ettiği firmayı, ürünü ve sektörü iyi anlatmalı ama aynı zamanda özgün olmalıdır. Bazı sektörlerde veya alanlarda yer etmiş sembol veya renkler vardır.  Örneğin eczane logolarında kırmızı rengin, sağlık alanındaki logoların yılan figürünün, askeri kuruluşlarda kartal figürünün kullanılması gibi. Bu alanlarda bile bu klişeleşmiş semboller ve renklerin başka bir logoyu çağrıştırmayacak özellikte tasarlanması gerekir. Çünkü oluşturulan logo tasarımı ne kadar hoşa giden bir tasarım da olsa; eğer istenmeyen bir şeyi çağrıştırıyorsa hedefine ulaşmamıştır.

 

Özellikle tüm tasarım sektörlerinde, herhangi bir fikir oluşturmadan önce, üretilmiş diğer örnekleri incelemek faydalı olacaktır. Gerek tekrarlanmayı gerekse benzerlik şüphelerini ortadan kaldıracaktır.

paylaş
footer