Logo Tasarımı – Amblem


Logoloji olarak logo tasarımı noktasında savunduğumuz ana fikir :

“Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır.”

Amaç; akılda kalıcı, özgün ve bilinç altına markanın görselliğini akılda tutulur hale getirmek ise en önemli özelliklerden birisi olan SADELİK kavramının altını yeniden çizmiş oluruz.

Akılda kalamayan bir logo tasarımı, hedefine ulaşamamıştır.

Amblem tasarımı ve logonun zorluğu, bir çok mesajın gerektiğinde 1 x 1 cm kadar ufalabilecek bir tasarım içinde sunmaktır.

Afiş, broşür gibi geniş alanlar, resimler, hatta uzun uzun yazılar malesef logo amblem tasarımında kullanılmaz.

Bu dezavantajdan dolayı verilmek istenen her mesaj renkle, çizgiyle, çizginin karakteriyle, tasarımın yapısıyla, tipografiyle ve tasarımın yerleşimiyle bile verilebilir. Bu konuda bilgili değilseniz Logoloji Grafik Tasarımcıdan sizi yönlendirmesini ve yaptığı işi açıklamasını talep edebilirsiniz.

Yapılan her tasarımın, kullanılan her öğenin atılan her çizginin logoloji’de bir gerekçesi vardır. Çalışmalarımızdaki detaylı anlatımları referanslar sayfamızdaki ayrıntılardan inceleyebilirsiniz.

Logo Tasarımı Çıkış Noktaları


Tasarımları hazırlanırken, konsept oluşturulacak markanın sektörü, amacı, ürünleri, hedefi, tarihi, bulunduğu coğrafi konum, ismi, marka başharfleri gibi bir çok konu üzerinde durulabilir. Bunun için tasarımlara başlamadan önce mutlaka marka sahibinden ön bilgi alması, konu üzerinde detaylı araştırma yapılması gerekir.

Örneğin; emlakçı ve inşaatla uğraşan firmaların çoğunlukla kullandığı çatı figürü sektörün ve yapılan işin verdiği bilinç altına gizlenmiş tasarım çözümlemeleridir.

Kayseri bölgesinde Erciyes dağı figürlü, İzmir’de saat kuleli, İstanbul’da köprü temalı tasarımlara rastlamak oldukça kolaydır. Bu tür tasarımları bölgesel özelliklere göre hazırlanmış temalar olarak örnek verilebiliriz.

Bazı markalar ise diğerlerinden fark oluşturmak için daha öznel uygulamalara giderler. Örneğin KFC Tavuk konseptinde marka sahibinin grafikselleştirilmiş portresi kullanılmıştır.

Çıkış noktasını belirlemek tasarımının %70’ini tamamlamakla eş değerdir. Bunun için çalışacağımız amblem tasarımlarında müşterimizle birebir görüşmeler yaparak, istenileni en iyi şekilde yakalamaya çalışırız.

Renk Seçimi ve Tercihler


Bilinç altımızın bize oynadığı önemli oyunlardan birisini RENK olarak tanımlayabiliriz. İyi bir tasarım iyi bir renk kombinasyonu ile desteklenir ve amacına uygun olarak sunulursa etkisi daha fazla olacaktır.

logo tasarımı ve renk

logo tasarımı ve renk

Basit ama akılcı bir çözüm..

Mobil Oil logosundaki, “O” harfinde kırmızılık uygulandıktan sonra satışların eskiye nazaran $40-%60 artırdığını biliyor muydunuz? Basit, önemsiz ve gereksiz gözüken bir kırmızı renk neler yapıyor ama!

Ayrıca erkek mağazasında pembe, kadın mağazasında mavi kullanmak da pek akıllıca olmaz.

Yiyecek firmaları satışı artırma amacıyla kırmızının çarpıcılığını, ilaçlar rahatlatıcı özeliklerini vermek amacıyla soğuk renkleri ( mavi – yeşil – gri – turkuaz gibi), şirketler güvenilirliğini simgelemek için mavi – parlament mavisi gibi renkleri kullanır.

Yani, renk önemlidir.

Logoloji Özgün Markalar Tasarlar

Grafik Tasarım konusunda dolu dolu geçen 10 yılımızla beraber, bu birikimlerimizi en iyi şekilde müşterilerimize yansıtmaya çalışıyoruz.

Bizim başarımızın müşterimizin işlerine birebir yansıyacağını bildiğimiz için, “Hem çözüm ortağınız, hem de dostunuz olmayı öneriyoruz.”

 

Örnek Logo Tasarım Referansları
İLETİŞİM
WhatsApp WhatsApp İletişim