maskot tasarımı

Maskot Tasarımı

 • TPE marka analizi
 • Profesyonel Yaklaşım
 • Fikir Alışverişi ve İstişare
 • %100 Özgün Tasarım
 • 2D (iki boyutlu çizim)
 • 7-10 Gün Teslim Süresi
 • Vektörel Teslim

Maskot Tasarımı ve Karakter Oluşturma Sürecimiz

Maskotlar (karakter tasarımı) oluşturulma süreci olarak logo tasarımlarından daha farklı olup, kullanım açısından avantajlıdır. Akılda kalıcılığı, uygulanabilirliği, özellikle dikkat çekiciliği sayesinde markanın ve ismin akılda kalmasını kolaylaştırır. Markanın özelliklerini yansıtması, marka – maskot ilişkilerinin iyi kurgulanması gereklidir.

Logoloji tarafından oluşturulan karakter tasarımları vektörel ve iki boyutlu olup, büyültme, küçültme hatta uygulama problemleri çıkarmazlar. İster 1×1 cm isterseniz 5x5m alana uygulayabilirsiniz.

Maskot ve karakter örnekleri

Referanslar sayfamızdan oluşturduğumuz maskot tasarımı çalışmalarını detayları ile birlikte inceleyebileceğiniz gibi, akılda kalan bazı örnekler;

Dalin reklamlarının vazgeçilmez Sarı Civcivleri.
Migros’un Yeşil Kangurusu,
Cheetos çerezlerinin Jaguar’ı
Michelin lastiklerinin, Lastik Adamı gibi örneklendirilebilir.

Herhangi bir logoyu dış mekan ve iç mekanlarda uygulamak ile, Maskotların uygulanması arasında büyük farklıklar vardır. Sektör ve kuruluşun özelliklerine göre maskot tasarımı oldukça yararlı görsellerdir.

maskot tasarımı


Maskot Tasarım Aşamaları


Maskot tasarımı logo tasarımından farklı bir süreçte ve yapıda hazırlanır. Oluşturulacak olan ürün karakterini belirlemek, ona göre anatomik yapı ve stilistik çizgilere karar vermek gerektiğinden, grafik tablet eskizlerine başvururuz. Genelde tasarımları oluştururken aşağıdaki süreçleri izleriz.


Ön Görüşme ve Marka Tanımlama

Çalışılacak proje ilgili genel bilgiler, detaylar, logoda görülmek istenilen özellikler; işveren ile karşılıklı konuşularak tasarım özellikleri netleştirilir. Konseptin kapsamı, hedefleri ve temel yapısı saplanır. Tasarımın en can alıcı noktası bilgilendirme aşamasıdır.

Logo yapmak için ne kadar açıklayıcı bilgi alırsak o derecede size uygun tasarımlar üretebiliriz. Logo Tasarımı paketinde ödeme nakit veya 1+1 (iş başı ve iş teslimi) şeklinde alınır. Tasarım aşamalarının hangi tarihler arasında ilerleyeceğine ve yaklaşık teslim tarihine dair mutabat sağlanır. Süraç ödemeyi takip eden günden itibaren başlar.

 • Araştırma ve Ön Sunum Ön görüşmede elde edilen bilgiler ışığında tasarım ile ilgili detaylar ortaya konur.
 • Rakipler, yapılmış çalışmalar, olabilecek çalışmalar, sektördeki örnek tasarımlar irdelenir.
 • Toplanan veriler sunu olarak müşteri ile paylaşılır. Karşılıklı analiz ve talepler alınır.

Bu aşamada yaklaşık 30-60 arasında sektörel, isim veya talep bazında örnekler inceleriz.

Bir önceki aşamada toparlanan veriler, örnek incelemeleri ve logo sunumlarıyla bilgilendirilen ve konu hakkında örnekler ve açıklamalar ile görsel yapısı güçlendirilen müşterimiz için farklı fikirler oluştururuz. Çıkış noktaları tanımlar; fikirler, renkler konusunda bilgi verir, beğenilen noktalarda istişare ederek logonun genel hatlarını oluştururuz.

Bu aşamada oluşan çıkış noktaları yapılacak demo tasarımlar üzerinde denerek uygulanacaktır.

Logo Tasarımı Eskiz ve Ön Tasarım Çalışması

Çıkış noktalarına istinaden demo çalışmalar hazırlanarak fikri somutlaştırmak açısından müşteriye sunulur.

Yapılan çalışmalar 2-5 demo arasında değişebildiği gibi fikir ve işe göre de değişkenlik gösterebilir. Tasarım sürecinde belli bir demo kısıtlaması olmayıp, süreç istenileni yakalama ile doğru orantılıdır. ( karşılıklı istişare ve yönlendirmeye bağlı)

Hazırlanan tasarımlar üzerinden seçimyer, revizeler, renk düzetmeleri ve font (tipografik) düzetmeleri tamamlanarak, müşterinin onayından sonra bitmiş halini alır.

Talep edilen revizyonlar istenilen fikir yakalanıp, tasarım üzerinde somutlaştırıldıktan sonraki aşamada talep edilebilir. Karşılıklı istişarelerle fikri geliştirerek, gerek renk yapısı, gerek tipografik / font tercihlerindeki oluşum, gerekse yerleşim planlama bu süreç esnasında yeniden gözden geçirilir.

Tasarımı uzantıları, renk değerleri, pantone değerleri ve müşterinin özel talepleri doğrultusunda istenen diğer uzantılarla birlikte, web - matbaa - dijital baskı - serigrafi gibi alanlarda kullanılacak şekilde dijital ortamında teslim edili.

Freehand, illustrator EPS (corel, autocad, 3d max uyumlu), Adobe Photoshop, JPG, PNG, TIF, FONT

Tasarım süreci karşılıklı istişare, çalışma ve onay prosedüründe işler. Demo kısıtlamasına tabi değilsiniz.

 • Logo tasarımı için hedef süremiz 7 ila 10 gündür; fakat çalışmanın gidişatı beğeni ve onayınıza bağlı olduğu için esasımız tasarımdan memnun olduğumuz zaman işi tamamlamaktır. Bu nedenle süreçte esnemeler yaşayabiliriz.
 • Yapılan tüm çalışmaların orjinalliğini ve sadece size ait olduğunu garanti ederiz.
 • Tescil işlemleri sırasında tasarımınız, alıntı, çalıntı veya benzerlik ifadeleriyle ilgili reddedilirse tüm sorumluluğu üzerimize alarak çalışmaların tamamını ücretsiz olarak yapmayı taahhüt ederiz.
 • Size özel yapılan tasarımlar izniniz dışında herhangi bir platformda yayınlanmaz.
İLETİŞİM
WhatsApp WhatsApp İletişim