Hazır Logo Sitesi İşe Yarar mı?
marka sınıf ve alanları markaların sınıfları
Marka Hizmet Sınıfları, Nice Kodları, Marka Sınıfları

Marka İsmi Sorgulama

Marka sorgulama ve marka için isim bulmak oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Çoğu müşterimiz “haftalardır düşünüyorum bir marka bulamadım, bulduklarım da önceden alınmış ve dolu” diyerek bize gelir.  İyi marka ismi gerçekten çok değerlidir, hatta bu işin isim satış piyasası bile mevcuttur.

Tescil ve patent işleri için patent firmalarına vermiş olduğumuz vekaletler ile işlem yaptırabiliyoruz, fakat Türkiye Marka ve Patent Kurumu marka, patent tescili işlemlerini bireysel kullanıcıya açarak bizlere büyük kolaylıklar sağladı. Artık tescil sorgulama hatta tescil işlemlerini bireysel başvurular ile online yapabiliyoruz.

Bu yazımızda bulduğunuz marka olabilecek isimleri kullanabilir miyiz, başkası tarafından daha önce tescil edilmiş mi, tescillenmiş ise hangi marka sınıflarında tescillenmiş gibi durumları, online sorgulama işlemi ile nasıl yapacağımızı anlatacağız.

Online Marka Sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Öncelikle TPE (Türkiye Marka ve Patent Kurumu ) web sitesine girmemiz gerekir.

https://www.turkpatent.gov.tr/ >>>>

  • Bu sayfadan Portal Marka Başvuru alanına girmelisiniz.

marka sorgulama alanı

 

  • İkinci aşamada sorgu yapacağımız Marka Araştırma bölümüne giriş yapacağız.

marka ismi sorgulama

  • Marka ismi sorgulama ekranı yapacağımız alan esasen burası. Sorgu sırasında önemli olan “hepsi” seçeneği ve “içinde geçen” seçeneğini işaretleyerek güvenlik kodunu girmek. Bu sayede aradığımız kelimeleri içeren daha önceden tescili alınmış markaları rahatlıkla görebiliriz.marka ismi sorgulama alanı
  • Karşımıza çıkan liste ekranında marka isimlerini, alınış tarihlerini hizmet numaralarını, hatta kimin aldığı gibi bir çok bilgiye ulaşabilir, tescil olmuş mu, bekleme aşamasında mı veya itiraz edilmiş mi detaylarına bakabiliriz.

 

Markaların tescillendiği nice sınıfları başlığı altında rakamlar görüyorsunuz, bu rakamlar o markanın hangi sektörde tescillendiği konusunda bize bilgi verir. Marka Hizmet Kodları ve sınıfları kapsadıkları hizmetlere göre gruplandırılır.

Marka Sorgulama Ekranı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/ >>>>

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marka İsmi Sorgulama

logoloji

2000 yılında başlayan grafik tasarım hayatımız, logo tasarımı başta olmak üzere diğer grafik tasarım hizmetlerini verdiğimiz Logoloji ile devam etmekte. Özgün tasarımlar, farklı fikir ve uygulamalar ile "işine kıymet verenler için" buradayız.

Tasarım Çalışmalarımız