Marka İsmi Sorgulama

Marka sorgulama ve marka için isim bulmak oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Çoğu müşterimiz “haftalardır düşünüyorum bir marka bulamadım, bulduklarım da önceden alınmış ve dolu” diyerek bize gelir.  İyi marka ismi gerçekten çok değerlidir, hatta bu işin isim satış piyasası bile mevcuttur.

Tescil ve patent işleri için patent firmalarına vermiş olduğumuz vekaletler ile işlem yaptırabiliyoruz, fakat Türkiye Marka ve Patent Kurumu marka, patent tescili işlemlerini bireysel kullanıcıya açarak bizlere büyük kolaylıklar sağladı. Artık tescil sorgulama hatta tescil işlemlerini bireysel başvurular ile online yapabiliyoruz.

Bu yazımızda bulduğunuz marka olabilecek isimleri kullanabilir miyiz, başkası tarafından daha önce tescil edilmiş mi, tescillenmiş ise hangi marka sınıflarında tescillenmiş gibi durumları, online sorgulama işlemi ile nasıl yapacağımızı anlatacağız.

Online Marka Sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Öncelikle TPE (Türkiye Marka ve Patent Kurumu ) web sitesine girmemiz gerekir.

https://www.turkpatent.gov.tr/ >>>>

  • Bu sayfadan Portal Marka Başvuru alanına girmelisiniz.

marka sorgulama alanı

 

  • İkinci aşamada sorgu yapacağımız Marka Araştırma bölümüne giriş yapacağız.

marka ismi sorgulama

  • Marka ismi sorgulama ekranı yapacağımız alan esasen burası. Sorgu sırasında önemli olan “hepsi” seçeneği ve “içinde geçen” seçeneğini işaretleyerek güvenlik kodunu girmek. Bu sayede aradığımız kelimeleri içeren daha önceden tescili alınmış markaları rahatlıkla görebiliriz.marka ismi sorgulama alanı
  • Karşımıza çıkan liste ekranında marka isimlerini, alınış tarihlerini hizmet numaralarını, hatta kimin aldığı gibi bir çok bilgiye ulaşabilir, tescil olmuş mu, bekleme aşamasında mı veya itiraz edilmiş mi detaylarına bakabiliriz.

 

Markaların tescillendiği nice sınıfları başlığı altında rakamlar görüyorsunuz, bu rakamlar o markanın hangi sektörde tescillendiği konusunda bize bilgi verir. Marka Hizmet Kodları ve sınıfları kapsadıkları hizmetlere göre gruplandırılır.

Marka Sorgulama Ekranı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/ >>>>

Düşüncelerinizi paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

Diğer Paylaşım ve Yazılarımızı İnceleyin

  • uykucu tavuk fastfood maskot tasarımı

Maskot Tasarımı Nasıl Yapılır

Maskot tasarım ve karakter oluşturma çalışmaları, logo tasarımı sürecinden çok daha farklıdır. Oluşturulacak karakterin özelliklerinin, anatomik yapısının, ilişkilendirileceği marka / ürün detaylarını taşıması Devamı..

Logo Tasarımı ve Amblem

Logo tasarımı ve amblem noktasında Logoloji olarak savunduğumuz ana fikir : "Tasarım sade, uygulanabilir, estetik ve özgün olmalıdır." Amaç; akılda kalıcı, özgün ve Devamı..

  • mutlu bayramlar

Nice Sağlıklı Bayramlara!

Bayramınız Kutlu Olsun! Ramazan ayı geçti bayrama kavuştuk. Pandemi süreci ile birlikte sevdiklerimizden uzak, yapabildiğimiz çoğu şeyden mahrum kaldık. Dijital çağın getirdiği nimetlerden Devamı..

Hayvan Logo Tasarımı Örnekleri

Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, Devamı..

  • 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun!

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza Devamı..

  • yeni yıl kutlaması

Mutlu Yıllar!

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Devamı..