Ülkemizde hatta şehirlerimizde çok fazla nakliye firması var. Çoğu da arama motorlarında üst sıralara çıkmak, iyi bir web sitesi uygulamasıyla müşterinin güvenini kazanarak, potansiyel müşterileri kazanma arayışındalar.  Bu konunun en temel öğesi iyi bir nakliye logo tasarımı  ve iyi bir kurumsal kimlik  ve bunları destekleyici güven verici hatta müşterilerin alında soru bırakmayan kurumsal bir şirket profili. Maalesef çoğu firma veya nakliyeci işin ucuzuna kaçarak klipart sitelerinden, shutterstock çizimlerinden alınmış kötü logo tasarımları kullanmakta. Unutmamalıdır ki arama motorlorundan gelen müşterinin sizi tercih etmesi için, öncelikle sitenizin ve kurumsal görsellerin hatta logonuzun çok iyi olması gerekir.

Fikir olarak taşımacılık – nakliye ve lojistik firmaları için çıkış noktası alınabilecek genel tasarım noktalar

  1. Yol soyutlamaları
  2. Ok işaretleri ile gidiş – dönüş vurgulamaları
  3. Dünya, meridyen, paralel gibi coğrafik soyutlamalar
  4. Aslan, at, tazı, çita gibi hızlı hayvan figürleri
  5. Marka baş harflerden tipografik uygulamalar
  6. Yatık, bastırılmış ve sağa doğru hafif eğim verilerek hızlı vurgusu yapılan tasarımlar kullanılabilir.

Logoda tercih edilebilecek renkler ise, mavi, kırmızı, siyah, gri ve sarı-turuncu olabilir. Mümkün oldukça beyaz zeminler kullanılmalı.

İyi ve kurumsal bir nakliye firması olmak için öncelikle güzel tasarlanmış, özgün bir logonun gerekliliğini vurguluyor, dünyadan bazı taşımacılık / transport / nakliye logo örneklerini sizlerle paylaşıyorum.