Kurumsal Kimlik Tasarımı markanın görsel bir bütünlüğü, vizyonu, hedefleri, yapısı ve markayı temsil eden tasarımların birbiriyle uyumudur. Logo ve kullanılan tasarım unsurlarının bir bütünlük içinde olması, standartlaştırılmış ve her yerde aynı özellikleri ile kullanılması markayı öznelleştirir ve markaya ayrıcalık katar.

Rekabet gücünü artırarak, diğerlerinden farklı olabilmeyi; ürünün, hizmetin akılda kalıcılığı sağlar. Tasarımdaki özeni ve estetiği gören müşteriye güven verir.

Ama öncelikle şunu önemli bir not olarak belirtelim;

Kötü logo ile iyi kurumsal kimlik tasarımı yapmak zordur,
fakat iyi logo ile muhteşem kurumsal tasarımlar yapılabilir.

Kaliteli tasarımlar ve bütünlüğünü koruyan uygulamalar kurumsallık olarak firmaya ve markaya çok şeyler katacaktır.

Kurumsal kimlik tasarımı örnekleri

Kurumsal kimlik ve tutarlı uygulamaları; en basit şekilde örnekleyecek olursak, sigara markası olan Marlboro’yu ele alabiliriz. Çoğu ülkede tütün ve tütün ürünlerinin reklamı yasaktır. Fakat Marlboro yazısını kullanmadan bile kırmızı üzeri beyaz araçlarıyla markasını yazmadan kendini belli eder.

Formula 1 de Ferrari araçlara sponsor olan Marlboro’nun reklamını araçların kuyruk kısımlarında rahatlıkla anlayabilirsiniz.

kurumsal kimlik tasarımı

Logoloji olarak markasını yükseltmek, ve farklı olmak isteyenler için, profesyonel anlamda tasarımlar hazırlıyor, sizi marka yapıyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin rahatlıkla çoğaltabileceğiniz uygun formatta dosyalar şeklinde kurumsal kimlik tasarımızı paket olarak teslim ediyoruz.

Kurumsal Tasarım Nasıl Olmalı?

Kurumsal kimlik tanımında öncelikli hedef logo ve diğer tasarım öğelerinin birbirinin uyumunu sağlamaktır. Tasarım metaryelleriniz tutarlı ve standart değerlerle tanımlanmalı.
Logonuzun kullanım şekli, oranları, yatay – dikey / negatif – pozitif değerleri her şey kurumsal kimlikte tanımlanmalı.

Font yapısı, renk değerleri evrensel standartlarda sabitlenmeli. Örneğin turuncu yerine PANTONE ORANGE 350, Gri yerine GRAY %70, yada CMYK (%60 %0 %100 %0) gibi ulusal standartlarda olmalı.

Kartvizit tasarımı, zarf, antetli kağıt hatta faturalar bile aynı tasarım çizgileri taşıyor, aynı özellikleri içermeli. Basılacak kurumsal tasarımlar, zorunluluk yoksa matbaa basımı esnasında fazla maliyet çıkarma olasılığını minimize etmek adına standart ölçülere yakın ayarlanmalı. Görsel bir bütünlük sağlanmalı ve tasarım öğeleri yaklaşık değerlerde kullanılmalı.

Standart hale getirilen ve uygun formatlarda hazırlanan çalışmalar neticesinde farklı matbaalarda aynı özelliklerde baskılar alabiliyorsunuz. Markaya ait standart bir yazı tipi, logotype; yüzlerce çalışana aynı özelliklerle basılmış kartvizitler…

Firma araçları üzerinde logo, renkler, tasarımlar; ambalaj, föy dosya, antetli kağıtlar, bayrak, hatta cd kutuları ve bütün tasarımlar markaya hizmet edecek ve konsepti tamamlayarak tam anlamıyla bir kurumsallık oluşturacak.

Temel Kurumsal Kimlik Tasarımları

Konsept içerisinde yer alan tasarım öğeleri azaltılıp çoğaltılabilir. Bazı firmalara başlangıçta kartvizit, antetli kağıt ve fatura tasarımı yetebiliyorken, bazı firmalar için özel kıyafetler, özel araç tasarımları, özel ambalaj desenleri, kutu tasarımları bile ihtiyaç haline gelebiliyor.

Logoloji’nin oluşturduğu KURUMSAL PAKET içerisinde ihtiyacınızı karşılayacak TEMEL KONSEPT ÖĞELERİ bulunmaktadır.

İhtiyaçlar dahilinde bir çok öğe eklenebilmekle beraber, en çok ihtiyaç duyulan tasarımlar aşağıda listelenmiştir

 • Kartvizit tasarımı
 • Antetli kağıt tasarımı
 • Bloknot tasarımı
 • Diplomat zarfı tasarımı
 • Fatura, İrsaliye tasarımı
 • Gider pusulası
 • Klasör sırtlıkları
 • CD ve CD Kutusu tasarımı
 • Bayrak ve kırlangıç bayrak tasarımı
 • Office döküman şablonları
 • Personel kıyafet tasarımı
 • Araç üzeri kurumsal tasarım
 • Yön levhaları ve tabelalar
 • Föy – sunum dosyası
 • Promosyon uygulama standartları
 • Örnek Kurumsal Uygulamalar

Marka savaşları ve akılda kalıcılığı artırma adına ülkemizden örnekler vermek gerekirse kargo firmalarının kullandığı tasarımları birbiriyle kıyaslayabiliriz. Konsept tasarım olarak uygulanan araç üzeri uygulamalar taksiden, kamyonlara kadar birbiriyle orantılı ve uyumlu şekilde hazırlanmış. Renkler, yerleşimler, tüm kullanımlar neredeyse aynı. Renk tercihi olarak (mng ve yurtiçi hariç) rakiplerini belirlemişler. Aras kırmızıyı, yurtiçi ve mng laciverti, ups tüm dünyada olduğu gibi kahve kurumsal konseptini kullanmış. Hemen hemen bütün markalar birbirinden renkleriyle ayırt edilebilecek durumda.

kargo kurumsal renk

Not olarak eklemeden duramayacağım: MNG ve YURTİÇİ kargonun acilen renk değişikliğine gitmesi lazım, çünkü bakıldığında neredeyse aynı renk kombinasyonlarını kullanıyorlar. Araçların birbirinden ayrılması baya bir güç.

Kurumsal konseptler oluşturulurken bu tür hatalara yer verilmemeli. Bu yüzden Logoloji ile çalışmanın önemini bir kez daha hatırlatalım.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Örnek Projelerimiz