whatsapp 0 546 724 5646
logo tasarımı paketleri

Logo ve Tasarım önerileri

Ücretsiz Logo Tasarımı

Marka Oluşturma

Logo Tasarımı Havuzu

Önemli Duyuru

Logoloji ve Logo Yarışma Siteleri

Logo, Logo Örnekleri

Logo Tasarımında Sık Yapılan 10 HATA

Logo Tasarımı

Logo ve Renk

Tipografi ve okunurluk

Kurumsal Kimlik ve Renk

Maskot tasarımı

Kurumsal Kimlik oluşturma

Kısaca Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir

Güzel Logo Örnekleri

iyi logo

Nerden Nasıl Başlanır

Ölçü ve kurallar

Maskot ve Maskot Oluşturma

Logo  boşluk

Logo tasarımı hakkında sık karşılaştığımız soruların cevabı, öneriler

ok

mona lisa beğeni

Logo ve tasarım konusunda genelde maruz kaldığım ve sık sık aynı örnekleri verdiğim için siteye de yazma ihtiyacı duydum.


Bu tasarımı "ben beğenmedim" demek işin en kolay yoludur, çoğu kişi neden beğenmediğinin cevabını vermez, veremez. Gayet doğaldır bu. Tasarım matematiğe benzemez, estetik algısı göreceli bir kavram olduğundan çoğu kişinin beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz yada sizin beğendiğinizi başkaları beğenmeyebilir.


Çoğu kez gösterdiğim örneklerden birisi de;

Nike logosu tasarlanmamış olsa ve olaki böyle bir logoyu yapıp size sunmuş olsam, sanırım benim hakkımda çok iyi şeyler düşünmezdiniz, oluyor.

modern logo

Büyük markaların logolarına baktığımızda doğal olarak sadeleşmeye gitme ihtiyacı vardır. Çünkü logo akılda kalıcı olmalıdır, basit olmalıdır. Ve basiti yapmak her zaman daha zordur. Mesela Bekonun yeni logosu cgstudionyc dan Sagi Haviv tarafından yapılmış. Aynı firma İstikbalin yeni logosunu da yapmıştı.

büyük firmalar


Şimdi gelgelelim, bana janjanlı, yanar dönerli, şöyle kimsede olmayan, süper acayip bir logo yap diyen değerli müşterilere :)


+ Logo tasarımı; zaten özgün olmalı ve zaten kimsede olmamalıdır. Bu bir talep değil, özelliktir.

+ Logo yanar döner olmaz, aksine sade, anlaşılır, basit ve amaca yönelik olmalıdır.

+ Yapılan tasarımların yorumlarını, değerlendirmelerini yaparken, tasarımcının bilgi, becerisi tecrübesi hatta daha önce yaptıklarını inceleyerek, verilen emeği göz önüne alarak yorumlayın. Tasarımcıların mesleğine her meslek erbabının işine saygı gösterdiğiniz gibi saygı gösterin.Doktora gittiğinizde doktor size kalp yetmezliği teşhisi koyduğunda hayır efendim, ben gribim sadece diyebiliyor muyuz? :)Çalışacağınız ajansı veya siteyi seçerken tercihlerinizi mutlaka referanslara bakarak işinizi verin. Eğer güvenmiyorsanız hiç işe başlamayın. Eğer çalışmaya başladınız ve işinizi teslim ettiyseniz tasarımcınızın yetenek, bilgi ve önerilerine güvenin.


Eğer aç gözlü değilseniz, işinize gerçekten kıymet veriyorsanız ve çok logo çok tasarım mantığında değilseniz, tasarımlarınızı özel olarak hazırlatın, süreçle ilgilenin, yorumlayın, yön verin. Gerekirse istişare ederek taşın altına elinizi koyun.  Daha önceki yazılarda da belirttiğim üzere logo tasarım yarışmaları fikir hırsızlığının çok yaşandığı (istisnalar hariç), kendini tasarımcı diye nitelendiren tabiri caizse çoğunlukla yeni yetmelerin dolduğu ortamlar durumunda maalesef.


Çok değil iyi tasarım için Logoloji olarak bekleriz.

paylaş
footer