whatsapp 0 546 724 5646
logo tasarımı paketleri

Logo ve Tasarım önerileri

Ücretsiz Logo Tasarımı

Marka Oluşturma

Logo Tasarımı Havuzu

Önemli Duyuru

Logoloji ve Logo Yarışma Siteleri

Logo, Logo Örnekleri

Logo Tasarımında Sık Yapılan 10 HATA

Logo Tasarımı

Logo ve Renk

Tipografi ve okunurluk

Kurumsal Kimlik ve Renk

Maskot tasarımı

Kurumsal Kimlik oluşturma

Kısaca Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir

Güzel Logo Örnekleri

iyi logo

Nerden Nasıl Başlanır

Ölçü ve kurallar

Maskot ve Maskot Oluşturma

Logo  boşluk

Marka logo tasarımına başlamadan önce tavsiyelerimizi okuyun

ok
Tasarım konsepti ve marka oluşturmadan önce yapılan yanlışları baştan önlemek adına açıklamalarda bulunmaya çalışacağım.

Patent araştırması yapın

Öncelikli olarak markaya karar vermeden önce Türk Patent Enstütüsünün online işlemler bölümünden patent araştırması mutlaka yapın. Benzer isimlerden kaçının. Mesela ABC markası herhangi bir patent alanında tescil edilmişse ana marka olmak yerine alternatif isim olarak kenarda kalmalı. Farklı alanlarda da tescil edilmiş olsa, aynı markalar kafa karışıklığı oluşturacaktır. Marka adı seçerken titiz ve hassas olun. Herşey isme bağlı :)

İsim önemlidir

Bulduğunuz markanın orjinalliği, akılda kalıcılığı, benzerliğinin olmaması, ürün ve temsil yeteneğini iyi tahlil edin. Çünkü markanın uzun yolculuğunda atacağınız en büyük adım ismin belirlenmesidir.

Domain (alanadı) kontrolü

Markanızın .com, com.tr, .net gibi önemli domain uzantılarını kontrol edin. Boşsa mutlaka alın! En büyük hatalardan birisi de benzer domain kullanma problemi. Örneğin markaadi.com dolu o zaman marka-adi.com almanın bir mantığı yoktur. Çok zorda kalınmazsa tercih edilmemeli.

 

Tasarım aşamasında dikkat edin

 

Logoloji olarak tasarım aşamasını bize bırakmanız yeterli :) ama yine de tavsiyeleri verelim. Konsept araştırması yapın, dünya ve ülkemizde benzer - rakip - hatta aynı isimde faaliyet gösteren başka firmaların konseptlerini inceleyin. Renk, yazı, kullanım, tarz, çizgiler... hepsi önemli. Araştırdığınız tasarımları analiz edin. Analiz yapmak, önceden yapılmış işleri tekrarlamamayı, hatta onların biraz daha üstüne çıkmayı sağlacaktır. Yanlışları baştan tespit etmek zaman ve emek kaybını önler.

 

İşini gerçekten bilenlerle çalışın

 

Markanızı güvenilir ve işini bilen ellere teslim edin. Logo Yarışması sitelerinde tombala oynar gibi logo tasarımı seçmenin bir mantığı yoktur. Hiç bir tasarımcı, kazanamama ihtimali olan bir proje için özgün logo tasarımı kolay kolay yapmaz yada kafa yormaz. Özel ekiplerle çalışın, araştırın, bu arada referanslarımızı ve açıklamalarımızı buradan inceleyin.

 

Logoloji ile çalışın!

 

Markanızı bize emanet ettiğinizde, yapılan tasarım konsepti ile markanızın değer kazanacağını ve logoloji ile çalışmanın bir ayrıcalık olduğunun farkına varacaksınız.

paylaş
footer