whatsapp 0 546 724 5646
logo tasarımı paketleri

Logo ve Tasarım önerileri

Ücretsiz Logo Tasarımı

Marka Oluşturma

Logo Tasarımı Havuzu

Önemli Duyuru

Logoloji ve Logo Yarışma Siteleri

Logo, Logo Örnekleri

Logo Tasarımında Sık Yapılan 10 HATA

Logo Tasarımı

Logo ve Renk

Tipografi ve okunurluk

Kurumsal Kimlik ve Renk

Maskot tasarımı

Kurumsal Kimlik oluşturma

Kısaca Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir

Güzel Logo Örnekleri

iyi logo

Nerden Nasıl Başlanır

Ölçü ve kurallar

Maskot ve Maskot Oluşturma

Logo  boşluk

Kurumsal Kimlik ve Renk

ok

kurumsal renk

Logo ve kurumsal kimlik tasarımlarında renklerin önemi büyüktür. Renk tercihlerini ise PANTONE dediğimiz, standartlaştırılmış renk değerleri kullanılır. Bunun amacı her baskıda renklerin aynı değeri taşıması ve farklılık oluşturmamasıdır.

Renk seçimlerinde genelde şu 4 başlık önemlidir


1- Sektör, faaliyet alanı
2- Bölgesellik
3- Hedef ve firma yapısı
4- ֜rün ve hizmet
5- Rakip firma

Yukarıdaki seçenekler değerlendirilerek renk tercihleri yapılırsa, daha faydalı bir sonuç elde edilmiş olur.

Renklerin bazı grafiksel anlamları ise aşağıdaki gibidir.

Grafik Tasarımda Renklerin Anlamı Nelerdir?

֖rneğin; Coca Cola deyince aklınıza ne renk gelir? Turkcell deyince ne renk veya Adidas deyinceı Renk odaklaması, bir markanın algılanmasında taşıyıcı bir etkiye sahiptir. Peki bu renkler nasıl seçiliyorlar? Tasarımcılar direktörler bu renkleri nasıl seçiyorlar? ֖rneğin; tasarımda başlık, metinler, varsa çizgiler veya grafik ikonlar, clipartları Bunların her birinin ne renk olacağına tasarımcı nasıl karar veriyor? Tabi ki renklerin psikolojik mesajları bu belirlemede önemlidir.

 


Renklerin psikolojik mesajları;

KIRMIZI : Titreşimi en kuvvetli, en dinamik renk kırmızıdır. Aynı zamanda iştah açar ve bu yüzden dünyadaki bir çok gıda firması logosunda kırmızı rengi kullanır. Ayrıca etkinlik ve cesaret veren bir renktir.

MAVi : Sakinlik ve sükuneti temsil eder. Mavinin kan akışını yavaşlatır. Nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. Mavi, bir at yarışında kazanan ata takılan mavi şeritte olduğu gibi, liderliğin rengidir.

SARI : Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolü. Trafik levhalarında uyarı işaretlerinin sarı olması bu yüzdendir. Post-it'lerinde sarı oluşu dikkat çekici...

TURUNCU: Sıcak renklerdendir ama kırmızı kadar dinamik değildir. Rahatlığı parlaklığı anlatır, kırmızı renk kadar olmasa da ateşi, güneşi ve ısıyı çağrıştırır.

YEŞiL : Güven veren verir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. tazeliğin ve verimliliğin rengidir. ևevreyi ve doğayı simgeler, rahatlatıcı ve dinlendiricidir. Greenpeace'de olduğu gibi. Yeşilde dinsel, mistik bir anlam da vardır. Müslümanlıkta ana renk olduğu gibi, Hiristiyanlarda da bu rengi inanmanın, ölmezliğin bir simgesidir.

MOR : Nevrotik duygulari acığa çıkardığından, insanları bilinçaltının korkuttuğu saptanmıştır. Mor, asaletin, imparatorluğun rengidir.

LACiVERT : Sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği ve asaleti simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında maviyi kullanır.

BEYAZ : istikrar, devamlılık ve temizliği simgeler.

SiYAH : Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil eder, oysa Japonya'da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Siyah, Johnnie Walker Black Label’da olduğu gibi, lüksün rengidir.

Renklerin psikolojik özelliklerinden yola çıkılarak tasarımlarda renk öğesi kullanılabilir, Ancak, bu kavramlara bir tasarımda nasıl işlerlik kazandırılacağına dair formüller ne yazık ki yoktur.paylaş
footer